Prijevare i teorije zavjere
Nakon što je potpredsjednica Kamala Harris izgubila na izborima 2024. godine, neki liberalni pristaše tvrdili su na društvenim medijima da je došlo do izborne prijevare, tvrdeći da je nestalo 20 milijuna demokratskih glasova. Konspiracijske teorije cirkulirale su na platformama poput Facebooka, Instagrama i Threads-a, pri čemu su pojedinci poput Waynea Madsena sugerirali da su izbori hakirani.
Reakcija stručnjaka i izbornih službenika
Međutim, Agencija za sigurnost sajber-prostora i infrastrukture, zajedno s stručnjacima i izbornim službenicima, izjavili su da nema dokaza o široko rasprostranjenoj prijevari ili nestalim glasovima na izborima 2024. godine. Common Cause, grupa za javnu zagovornost, izvijestila je da su izbori bili sigurni, tekući i nadzirani tisućama volontera u svih 50 saveznih država. Fluktuacije izlaznosti glasača objašnjene su faktorima poput entuzijazma za kandidate, napora kampanje i konkurentnosti izbora, umjesto optužbi za prijevaru.
David Becker iz Centra za inovacije i istraživanje izbora naglasio je važnost integriteta izbora i izjavio je da su tvrdnje o nestalim glasovima neutemeljene. Unatoč nekim manjim poteškoćama prijavljenima na različitim mjestima, stručnjaci su ponovili da nema dokaza o široko rasprostranjenoj prijevari ili zlonamjernim aktivnostima koje bi promijenile ishod izbora. Lažne tvrdnje o izbornoj prijevari i nestalim glasovima su opovrgnute, naglašavajući sigurnost i integritet predsjedničkih izbora 2024. godine.
Za više informacija pročitajte na aljazeera