Prosvjedi u Tunisu
Protivnici tuniškog predsjednika Kaisa Saieda izašli su na ulice Tunisa kako bi prosvjedovali protiv navodne upotrebe pravosuđa i policije za gušenje kritičara, što je izazvalo duboku političku podijeljenost u zemlji. Prosvjed, koji je drugi u tjedan dana, izazvao je zabrinutost među skupinama za ljudska prava da Tunis, poznat kao kolijevka Arapskog proljeća, može kliziti prema autokraciji. Demonstranti su uzvikivali slogane tražeći ostavku Saieda, uspoređujući situaciju s ustankom 2011. koji je svrgnuo bivšeg predsjednika Zine El Abidine Ben Alija. S druge strane, Saiedovi pristaše branili su ga od optužbi za strano uplitanje i tražili su nastavak njegovog vođstva. Prisustvo interventne policije spriječilo je sukobe između dviju skupina tijekom demonstracija.
Nedavna uhićenja i međunarodna reakcija
Nedavno suhapšenje Saiedovih kritičara, uključujući poznatog odvjetnika Ahmada Souaba, potpalilo je nezadovoljstvo opozicije. Pritvaranje vođa opozicije zbog urote također je izazvalo međunarodnu kritiku država poput Francuske, Njemačke i Ujedinjenih naroda. Saied je odbacio te kritike kao miješanje u suverenitet Tunisa, tvrdeći da su njegove akcije bile nužne za borbu protiv korupcije i kaosa u zemlji. Unatoč Saiedovim tvrdnjama da u Tunisu još uvijek postoji demokracija, opozicija smatra da je preuzimanje dodatnih ovlasti 2021. godine, uključujući vladanje dekretom i preuzimanje kontrole nad pravosuđem, državnim udarom protiv demokratskih dobitaka revolucije iz 2011. godine. Zatvaranje vođa političkih stranaka dodatno pogoršava podjele unutar nacije.
Ukratko, stalni prosvjedi u Tunisu odražavaju produbljenju političku krizu potaknutu optužbama za autoritarizam i gušenjem otpora pod predsjednikom Kaisom Saiedom. Prosvjedi i protuprosvjedi naglašavaju rastuću polarizaciju unutar tuniškog društva, pri čemu opozicija optužuje Saieda za podrivanje demokracije dok njegovi pristaše zagovaraju njegove odlučne akcije protiv korumpirane elite. Brige međunarodne zajednice o kršenju ljudskih prava i eroziji demokratskih načela u Tunisu dodatno stavljaju pritisak na već napetu situaciju. U konačnici, budućnost političkog pejzaža Tunisa ostaje neizvjesna dok se nacija bori s tim unutarnjim podjelama i vanjskom kritikom.
Za više informacija pročitajte na aljazeera