Prosvjedi na sveučilišnim kampusima u SAD-u
Stotine prosvjednika uhićene su na različitim sveučilišnim kampusima diljem Sjedinjenih Američkih Država kako bi demonstracije protiv izraelske vojne kampanje u Gazi eskalirale. Prosvjedi su doveli do sukoba između prosvjednika i policije na institucijama poput Emerson Collegea, Sveučilišta Južne Kalifornije i Sveučilišta u Teksasu u Austinu. Studenti su izlazili s predavanja i postavljali kampove kako bi izrazili svoje protivljenje ratu u Gazi, s protesti su se proširili na kampuse poput Columbia, Yalea i New York Universityja.
Sukobi i uhićenja na kampusima
Uhićenja na USC-u dogodila su se dok su se studenti okupili u Alumni Parku, gdje je zakazana svečanost diplomiranja sljedećeg mjeseca. Antiteroristička policija očistila je pro-Palestinski kamp, što je dovelo do napetih konfrontacija dok su se prosvjednici suprotstavljali uhićenju. Prosvjedi su bili prvotno mirni, ali su eskalirali kako je prisutnost policije povećana. Neki prosvjednici bacali su boce vode na policajce i skandirali “Pustite je!” dok su drugi tražili oslobađanje žene koja je bila u pritvoru.
U Bostonu su policija izvijestila da su tri službenika ozlijeđena tijekom prosvjeda, pri čemu je jedan ozbiljno stradao. Uhićenja nisu dobro primljena od strane studentske populacije, koja je zagovarala mirne prosvjede. Međutim, vlasti su se oštro obračunavale s prosvjedima, pri čemu je guverner Greg Abbott aktivirao Nacionalnu gardu u Austinu kako bi spriječio prosvjednike da napreduju prema kampusu.
Rasprava i podjele
Širom zemlje, prosvjednici su uhićeni na različitim sveučilištima, s pitanjem slobodne Palestine u središtu demonstracija. Podignute su optužbe za antisemitizam protiv nekih prosvjednika, što je izazvalo zabrinutost od strane pro-izraelskih i židovskih grupa. Prosvjedi su pozvali sveučilišta da se distanciraju od tvrtki koje podržavaju izraelski rat u Gazi, s aktivistima koji ističu potrebu da se prestane ulagati u industrije koje se bave proizvodnjom oružja koje doprinosi sukobu. Izrael je demantirao optužbe za genocid u Gazi, no situacija ostaje sporno pitanje za raspravu među prosvjednicima.
Sveukupno, prosvjedi na sveučilišnim kampusima osvijetlili su duboku podjelu i snažne sentimente oko sukoba u Gazi, s pro-Palestinskim i pro-izraelskim grupama koje iznose svoje suprotne stavove. Sukobi, uhićenja i napetosti na sveučilištu ukazuju na strasne reakcije i posvećenost studenata zagovaranju svojih uvjerenja i izražavanju svojih glasova u tijeku rasprave.
Za više informacija pročitajte na BBC