Smrtonosni toplinski val u Zapadnoj Africi
Smrtonosni toplinski val u Zapadnoj Africi i Sahelu smatran je nemogućim bez ljudski uzrokovanog klimatskog promjene. Temperature su dosegle preko 48°C u Maliju, uzrokujući stotine smrti, posebno među starijom populacijom. Znanstvenici su ekstremnu toplinu povezali s aktivnostima poput sagorijevanja fosilnih goriva, što je rezultiralo temperaturama i do 1.4°C višim od uobičajenih. Analiza grupe World Weather Attribution sugerira da je globalna klimatska promjena značajno doprinijela intenzitetu toplinskog vala, s temperaturama koje su nadmašile normalne razine za 1.5°C u Maliju i Burkina Faso.
Suša u Južnoj Africi
Suprotno, ozbiljna suša u Južnoj Africi ranije ove godine uglavnom je pripisana meteorološkom fenomenu El Niño, a ne klimatskim promjenama. To je rezultiralo niskom razinom oborina, propadanjem usjeva i oko 20 milijuna ljudi koji su se suočili s glađu u nekoliko zemalja. El Niño, koji je dosegnuo vrhunac u prosincu, značajno je smanjio oborine diljem regije, što je dovelo do nestašica vode i epidemija bolesti poput kolere.
Iako se očekuje da će intenzivni toplinski valovi postati češći u regiji kako se klima zagrijava, nedavni događaj u Maliju navodno se događa jednom u 200 godina pri trenutnim globalnim temperaturama od 1.2°C viših od preindustrijskih razina. Ako temperature premaše 2°C, moćni toplinski valovi mogli bi se događati svakih 20 godina, naglašavajući hitnu potrebu za rješavanjem klimatskih promjena. Studija ističe da dodatna toplina uzrokovana klimatskim promjenama može biti pitanje života i smrti za mnoge ljude.
Istraživači su otkrili da bi u toplijem svijetu suše mogle nastajati svakih deset godina, ali su dvostruko vjerojatnije da će se dogoditi tijekom El Niño godine. Kombinacija klimatskih promjena i El Niño pripisuje se mnogim ekstremnim vremenskim događajima protekle godine, pri čemu je suša u Južnoj Africi primjer događaja koji je uglavnom potaknut El Niñom. To ističe kompleksne interakcije između prirodnih klimatskih fenomena i ljudski uzrokovanih klimatskih promjena u oblikovanju ekstremnih vremenskih događaja.
Za više informacija pročitajte na BBC