Sporni sporazum o azilu između Velike Britanije i Ruande
Sporni sporazum o azilu između Velike Britanije i Ruande predstavlja ključnu točku političke agende britanske vlade. Zakon koji Ruandu proglašava sigurnom trećom zemljom trebao bi rezultirati deportacijom migranata bez obzira na njihovo porijeklo u Ruandu ako ilegalno uđu u Veliku Britaniju. Premijer Rishi Sunak snažno se zalagao za ovaj zakon, čak je pozvao parlament da zasjeda dok se ne usvoji.
Sporni azilni sporazum s Ruandom
Sporni azilni sporazum s Ruandom predviđa da migranti koji su nezakonito ušli u Veliku Britaniju ne mogu podnijeti zahtjev za azil, već će biti odvedeni u Ruandu gdje moraju podnijeti zahtjev za azil. Međutim, sporno je hoće li ovo djelovati odvraćajuće na migrante. Prema kritičarima, Velika Britanija će platiti velike svote novca Ruandi, ali će moći deportirati samo nekoliko migranata. Postavlja se i pitanje ljudskih prava u Ruandi te postoji opasnost da će tražitelji azila biti vraćeni u zemlje u kojima im prijeti opasnost.
Premijer Sunak planira ignorirati privremene mjere Europskog suda za ljudska prava protiv azilnog sporazuma. Unatoč međunarodnoj kritici, on brani svoje postupke, ističući da su u skladu s međunarodnim pravom. Vlada planira započeti deportacije u Ruandu unutar deset do dvanaest tjedana i već je rezervirala čarter letove za to.
Zakon je usmjeren na zaobilazak sudova i provođenje deportacija u Ruandu unatoč ranijim pravnim dvojbama. S obzirom na veliki pritisak na konzervativnu vladu zbog visokog zaostatka u anketama pred nadolazeće izbore, nezakonita migracija se smatra problemom za koji se mora pronaći rješenje. Godišnje tisuće migranata dolaze preko Rokovog kanala u Veliku Britaniju, iako su kapaciteti za prihvat ograničeni.
Za više informacija pročitajte na spiegel