Pridruživanje Rumunjske i Bugarske Schengenskom prostoru
Rumunjska i Bugarska su se službeno pridružile Schengenskom prostoru na Uskrsnu nedjelju, označavajući kraj kontrola putovnica na unutarnjim zračnim i pomorskim granicama unutar EU. Ova odluka bila je dogovorena od strane zemalja EU krajem prosinca, iako će se pitanje ukidanja kontrola na kopnenim granicama rješavati u kasnijem terminu.
Schengenski prostor i izazovi
Schengenski prostor ima za cilj olakšati neograničeno kretanje ljudi unutar Europe i sada uključuje 25 od 27 članica EU, kao i Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švicarsku. Rumunjska i Bugarska čekale su da se pridruže Schengenu od 2011, ali je EU odgađala odluku zbog zabrinutosti zbog korupcije i organiziranog kriminala u tim zemljama, koje su već bile članice EU od 2007.
- Austrija ima rezervacije glede pridruživanja Rumunjske i Bugarske Schengenu.
- Frontex pomaže Bugarskoj i Rumunjskoj u osiguravanju granica.
- Odluka o ukidanju kontrola na kopnenim granicama bit će odgođena do “politički prikladnog trenutka”.
Austrija je izrazila svoje rezervacije glede pridruživanja Rumunjske i Bugarske Schengenu, osobito navodeći zabrinutost zbog zaštite vanjskih granica, poput bugarsko-turske granice gdje su migranti često ilegalno prelazili uz pomoć krijumčara. Unatoč naporima da se granica osigura ogradama i termalnim kamerama, izazovi su ostali.
Frontex, agencija EU za zaštitu granica, bila je u pomoći Bugarskoj i Rumunjskoj u osiguravanju granice te je najavila planove za povećanje osoblja na granicama s Turskom i Srbijom. Bugarska vlada je proslavila ograničeno članstvo u Schengenu kao značajan uspjeh, a odlazeći premijer Denkow opisao je to kao povijesni trenutak.
Odluka o ukidanju kontrola na kopnenim granicama bit će odgođena do “politički prikladnog trenutka” nakon europskih izbora i vjerojatno nakon austrijskih parlamentarnih izbora. Bugarsko gospodarstvo i opozicija guraju za uklanjanje kontrola na kopnu što je prije moguće.
Za više informacija pročitajte na spiegel