Štrajkovi na gradilištima u Njemačkoj postaju sve vjerojatniji
Molimo strukturiraj tekst s jasnim naznakama gdje se nalaze naslovi, paragrafi i bilo koje druge podjele sadržaja, prema standardnoj organizaciji HTML sadržaja.
Pregovori i razlozi za štrajk
Štrajkovi postaju vjerojatniji jer su poslodavci u građevinskoj industriji odbili arbitražnu odluku izdana prije dva tjedna. Građevinski sindikat najavio je masovne industrijske akcije zbog toga.
Vođa sindikata izjavio je da će štrajkovi sada biti masovnog opsega, jer su poslodavci odbili prihvatiti arbitražnu odluku.
Sindikat je prethodno prihvatio arbitražnu odluku koja je zahtijevala povećanje plaće od 250 eura u svibnju i dodatno povećanje od 4,15% (Zapad) ili 4,95% (Istok) jedanaest mjeseci kasnije. Međutim, s obzirom na odbijanje, sindikat sada traži povećanje mjesečne plaće od 500 eura.
Pregovarač poslodavaca istaknuo je nedostatke u arbitražnoj odluci, navodeći nejednakosti u plaćama za naučnike i različita povećanja plaća u različitim platnim grupama.
Arbitraža je pokrenuta nakon što su pregovori propali nakon tri runde razgovora. Početni zahtjev sindikata bio je povećanje plaće od 500 eura, dok su poslodavci ponudili samo povećanja od 3,3% i 3,2% za ovu godinu i iduću.
Poslodavci su opravdali svoj stav krizom na tržištu nekretnina, koju sindikat navodno nije priznao.
Situacija u građevinskoj industriji Njemačke
Građevinska industrija je značajan poslodavac, generirajući oko 162 milijarde eura prihoda u 2023. prema Udruzi građevinske industrije. Unatoč ranijem poticanju gospodarskog rasta tijekom građevinskog booma, sektor sada suočava izazove zbog krize na tržištu nekretnina.
Slijepa ulica između poslodavaca i sindikata ističe rastuće tenzije unutar građevinske industrije, s prijetnjom štrajkova kao potencijalnim ishodom koji bi mogao dodatno poremetiti sektor i utjecati na njemačko gospodarstvo.
Za više informacija pročitajte na spiegel