Lebaran – festival kraj Ramazana
Milijuni muslimana u Indoneziji, uključujući neke od njihove etničke kineske manjine, pripremaju se za Lebaran, festival koji označava kraj Ramazana. Iako su većina kineskih Indonežana budisti ili kršćani, neki su prešli na islam. Broj kineskih Indonežana muslimana teško je procijeniti, s različitim stupnjevima posvećenosti vlastitoj religiji.
Agni Malagina, nezavisna istraživačica, ističe da kineski konvertiti na islam i dalje mogu zadržati svoj kulturni identitet. Međuetnički brakovi su uobičajen način da kineski Indonežani pređu na islam, što dovodi do fuzije kineske i indonezijske muslimanske kulture, kao što je prikazano u jelima poput lontong opor ayam. I dok neke kineske obitelji mogu diskriminirati one koji prelaze na islam, napori za izgradnju interkulturalne interakcije su uspješni.
Intervju s kineskim Indonežanima muslimanima
- Maria Leoni, koja je prešla na islam sa 17 godina, pronalazi radost u svojoj vjeri, unatoč odbacivanju od strane obitelji.
- Sandra Insana Sari, kćer kineskog oca i Sundanske majke, ističe važnost odnosa utemeljenih na sličnostima.
- Olivia ‘Oliv’ Javina, čiji je djed prešao na islam, cijeni toleranciju i raznolikost koju pronalazi u Lasemu, gdje slavi Lebaran sa svojom proširenom obitelji.
Ove priče prikazuju dinamičnu prirodu kulturnog identiteta i raznolika iskustva kineskih Indonežana muslimana. Kroz hranu, običaje i obiteljska druženja, osobe poput Marije, Sandre i Olivie uspješno plove kroz intersekcije svojih kineskih i muslimanskih identiteta s ponosom i prihvaćanjem oba svijeta. Tolerancija, prihvaćanje i slavlje raznolikosti izranjaju kao središnje teme u životima kineskih Indonežana muslimana.
Za više informacija pročitajte na aljazeera