Rumunjsko pravo obaranja stranih bespilotnih letjelica
Rumunjsko ima pravno pravo oboriti strane vojne bespilotne letjelice koje krše njihov zračni prostor, kako je potvrdila nedavna odluka Rumunjskog Ustavnog suda. Unatoč protivljenju triju ekstremno desnih i proruskih stranaka, sud je podržao ustavnost zakona koji je donio parlament koji dopušta takve akcije. Ova odluka odgovara na zabrinutosti zbog eventualnog “prijenosa ovlasti” stranim silama zbog tog zakona.
Kontekst za ovu pravnu raspravu proizlazi iz prošlih incidenata u kojima su ruske bespilotne letjelice prekršile ukrajinski zračni prostor blizu granice s NATO-ovom članicom Rumunjskom. Odbačeni dijelovi tih letjelica pali su na rumunjski teritorij, što je potaknulo rumunjsku vojsku da izrazi frustraciju zbog nedostatka pravnog okvira za obaranje takvih objekata za vrijeme mira ako uđu u rumunjski zračni prostor.
Jedan specifičan incident u listopadu 2024. uključivao je sumnjivu rusku bespilotnu letjelicu koja je ušla u rumunjski zračni prostor, izazivajući reakciju španjolskih NATO F-18 zrakoplova i rumunjskih F-16 zrakoplova. Srećom, situacija se riješila bez potrebe za intervencijom jer je letjelica nestala s radara, vjerojatno zbog rušenja. Slična kršenja zračnog prostora prijavljena su i od strane Poljske, Litve i Latvije, što je dovelo devet istočnih NATO-ovih članica, uključujući Rumunjsku, da zatraže koordiniran odgovor na takve incidente.
Zaključak
Sveukupno, odluka Rumunjskog Ustavnog suda jača pravo Rumunjske da brani svoj zračni prostor od stranih prekršaja, posebno u kontekstu eskalacije tenzija i kršenja zračnog prostora od strane ruskih bespilotnih letjelica. Odluka ističe važnost očuvanja nacionalne suverenosti i sigurnosti pred vanjskim prijetnjama, ističući kompleksnosti upravljanja integritetom zračnog prostora unutar šireg NATO okvira.
Za više informacija pročitajte na spiegel