Sudski spor Booking.com-a i hotelijera
Sud Europske unije presudio je u korist hotelijera u pravnom sporu između nizozemske platforme za rezervacije Booking.com i brojnih pružatelja smještaja u vezi s klauzulama najbolje cijene koje je Booking.com nametao do veljače 2016. Ove klauzule su zabranile hotelima da nude sobe na vlastitim web stranicama po nižoj cijeni od cijene na Booking.com. Njemački savezni ured za kartelne poslove zabranio je ovu praksu krajem 2015., a njemački sudovi, uključujući Savezni sud pravde u Karlsruheu, također su se umiješali, smatrajući klauzule kršenjem zakona o konkurenciji.
Odluka Europskog suda pravde
ECJ je presudio da se klauzule najbolje cijene ne mogu smatrati sporednim ugovorima. Priznajući da platforme poput Booking.com imaju pozitivan utjecaj na konkurenciju omogućujući potrošačima jednostavno uspoređivanje ponuda i povećavajući vidljivost hotela, ECJ je zaključio da ove klauzule nisu potrebne za osiguravanje ekonomske održivosti platformi za rezervaciju. Nizozemski sud sada mora donijeti svoju odluku na temelju tumačenja ECJ-a.
Unatoč tim presudama, Booking.com je tražio potvrdu od nizozemskog suda 2020. godine da klauzule najbolje cijene ne krše zakon Europske unije. U odgovoru, mnogi njemački hoteli i hotelski lanac podnijeli su protutužbu protiv Booking.com, tražeći odštetu zbog kršenja zakona EU. Nizozemski sud obustavio je postupak i zatražio smjernice od ECJ-a o zakonitosti klauzula kao sporednih ugovora radi sprječavanja slobodnog prijevoza klijenata koji uspoređuju cijene na Booking.com, ali rezerviraju izravno na web stranicama hotela kako bi izbjegli plaćanje provizija.
Sveukupno, odluka ECJ-a jača poziciju hotelijera ograničavajući upotrebu klauzula najbolje cijene i potvrđujući važnost fer konkurencije u sektoru online rezervacija.
Za više informacija pročitajte na spiegel