Premijer Katara Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani osuđuje izraelsku okupaciju zone razdvajanja s Sirijom
Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani snažno je osudio izraelsku okupaciju UN-om uspostavljene zone razdvajanja s Sirijom, pozivajući na trenutno povlačenje izraelskih snaga. Zahtjev je upućen nakon što je Izrael poslao vojsku u zonu razdvajanja nakon uklanjanja Bašara al-Asada od strane opozicijskih boraca predvođenih Ahmedom al-Sharaa-ovom skupinom Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Zona razdvajanja, smještena blizu Golanske visoravni i koja razdvaja Siriju i Izrael, označena je kao demilitarizirana zona od 1974. godine, kada je došlo do UN-om posredovanog primirja.
- Izraelski napredak povezan s prisustvom iranskih milicija i Hezbollaha
- Al-Sharaa izražava spremnost za suradnju s UN-om u zoni razdvajanja
- Katarska podrška obnovi infrastrukture u Siriji
- Sankcije SAD-a i EU-a prema Siriji
Uloga Katara, Izraela, Sirije, SAD-a i EU-a u regiji
Al-Sharaa, govoreći uz Sheikh Mohammeda na konferenciji za novinare u Damasku, pripisao je izraelski napredak u regiji prisustvu iranskih milicija i Hezbollaha, koje je tvrdio da su eliminirane nakon oslobođenja Damaska. Izrazio je spremnost da pozdravi UN-ove snage u zonu razdvajanja i istaknuo ulogu Katara u vršenju pritiska na Izrael da se povuče, zajedno s zapadnim i europskim državama i Sjedinjenim Američkim Državama.
Također, Sheikh Mohammed je obećao podršku novoj upravi u Siriji i obnovu infrastrukture zemlje, koja je teško pogođena gotovo 14 godina rata. Katar obećava pružiti tehničku podršku kako bi se infrastruktura ponovno učinila operativnom i pomoći sektoru električne energije. Također je pozvao na ukidanje sankcija Siriji, navodeći da bi sankcije negativno utjecale na podršku pruženu Siriji i njezinom narodu.
SAD i Europska unija su uvele sankcije al-Asadu i njegovoj vladi zbog navodnih zločina počinjenih tijekom rata koji je počeo 2011. godine. Američko Ministarstvo financija nedavno je izdalo opću dozvolu koja omogućava određene transakcije s sirijskom vladom, uključujući prodaju energije i humanitarnu pomoć, bez ukidanja postojećih sankcija. EU će raspravljati o ukidanju sankcija Siriji krajem siječnja.
Tekst ističe složene geopolitičke dinamike u regiji, s ključnim igračima poput Katara, Izraela, Sirije i vanjskih sila poput SAD-a i EU-a koji oblikuju tijek događaja u konfliktnoj regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera