Protjerivanje turske žene i njezine djece
Hamburg je protjerao 28-godišnju tursku ženu i njenu djecu u Austriju kao dio Dublin procedure. Savezni ured za migraciju i izbjeglice (BAMF) prethodno je odbio njezin zahtjev za azil kao nedopušten i naložio protjerivanje. Akcija se odvijala na prostorijama Migracijskog ureda i navodno je prošla glatko bez incidenata.
Protjerivanje je izazvalo oštru kritiku jer je žena živjela u skloništu za žene sa svojom djecom nakon bijega od nasilnog supruga. Smješteni su u smještaj u Austriji gdje ima pristup njen violentni bivši partner, ista osoba od koje je pobjegla. Reakcija Cansu Özdemir, glasnogovornice za žensku politiku Hamburške Ljevice, osudila je postupke crveno-zelene vlade kao neprihvatljive i prekretnicu u povijesti skloništa za žene koja se ne bi smjela ponoviti.
Carola Ensslen, glasnogovornica za migracijsku politiku Ljevice, također je kritizirala protjerivanje, ističući ogroman napor uložen u protjerivanje najranjivijih pojedinaca. Autonomna ženska skloništa izrazila su šokovanost incidentom, navodeći da akcije Hamburškog ureda za strance i crveno-zelene vlade pokazuju nedostatak oklijevanja u zadržavanju žena i djece koji su pobjegli od nasilja.
Protjerivanje je potpuno zanemarilo potrebu za zaštitom, što predstavlja prijetnju radu skloništa za žene kao anonimnih sigurnih mjesta za osobe koje su pogođene nasiljem. Sigurnost tih prostora ozbiljno je ugrožena postupcima Hamburga, kako su navela Autonomna ženska skloništa.
Protjerivanje afganistanskog muškarca
Nedavno je još jedno protjerivanje u Hamburgu u kojem je 29-godišnji Afganistanac poslan u Švedsku iz crkvenog azila također izazvalo kontroverze. Ovo protjerivanje provedeno je sukladno Dublin uredbi, koja određuje da stranci moraju biti vraćeni u zemlju EU koja je odgovorna za njihov zahtjev za azil. Protjerivanje je naišlo na oštru kritiku od strane inicijativa za izbjeglice, Ljevice i vjerskih organizacija.
Za više informacija pročitajte na spiegel