Kloniranje deva u Bliskom Istoku
Kloniranje deva postalo je sve češće u Bliskom Istoku, gdje ova životinja može vrijediti značajne svote novca. Korištenjem ove tehnologije, životinje koje su brze ili lijepe mogu se proizvesti mnogo brže nego prirodnim putem. U Bliskom Istoku, deve su multimilijunski industrija, s kloniranjem postajući sve prisutnije kako bi se uzgajale najbrže ili najljepše deve.
Ideja o kloniranju deva
Ideja o kloniranju deva potekla je od šeika Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, vladara Dubaia, koji je želio koristiti najnoviju biološku tehnologiju kako bi proizveo najbolje životinje za trke deva i konja, kao i za očuvanje ugroženih vrsta u regiji. Kloniranje je također postalo značajan dio sporta konjskog pola, s kloniranim konjima koje koriste igrači poput Juana Martina Nera.
Međutim, postoje skeptici poput Jacquesa Chartiera iz Francuske konjičke federacije, koji vjeruju da uzgoj ne bi trebao se odvijati u laboratorijima i trebao bi biti reguliran zakonima prirode.
Da bi se klonirala životinja, potrebno je tri životinje, pri čemu se proces sastoji od uklanjanja neoplođene jajne stanice iz jedne životinje, zamjene jezgre s jezgrom stanice tijela životinje koja se klonira, i iniciranja oplodnje malim električnim udarom. Dobiveni embrij zatim se stavlja u surogat majku, koja na kraju rađa klon.
Tekst postavlja etička pitanja o korištenju kloniranja u uzgoju životinja, pri čemu zagovornici nastoje poboljšati određene karakteristike životinja dok skeptici tvrde da bi uzgoj trebao ostati prirodan proces. Ova rasprava odražava stalnu napetost između tehnološkog napretka i tradicionalnih praksi u području uzgoja i očuvanja životinja.
Za više informacija pročitajte na svt