Globalni sporazum za borbu protiv onečišćenja plastikom
Zemlje koje su sudjelovale u pregovorima o globalnom sporazumu za borbu protiv onečišćenja plastikom nisu uspjele postići dogovor, s više od 100 zemalja podržavajući ograničenje proizvodnje plastike dok su neke zemlje koje proizvode naftu jedino spremne fokusirati se na upravljanje plastičnim otpadom.
Peto zasjedanje Međuvladinog pregovaračkog odbora (INC-5) Ujedinjenih naroda u Južnoj Koreji trebalo je konačno utvrditi pravno obvezujući sporazum, nakon čega bi to bio najznačajniji klimatski angažman od Pariškog sporazuma o klimi. Međutim, sastanak je završio odgađanjem pregovora, uglavnom zbog otpora zemalja poput Saudijske Arabije koje su se suprotstavile naporima za smanjenje proizvodnje plastike i koristile taktike odgode.
Prijedlozi i reakcije
Jedan primjetan prijedlog koji je dao Panama imao je za cilj uspostavu plana za smanjenje proizvodnje na globalnoj razini, uzimajući u obzir značajnu međunarodnu podršku. Ipak, nije se naznačilo specifične ciljeve. Drugi prijedlog uopće nije spominjao ograničenja proizvodnje. Odgađanje pregovora izazvalo je kritike šefa panamske delegacije, upozoravajući da svaki dan odgode pogoršava krizu.
Očekuje se da će proizvodnja plastike do 2050. udvostručiti na temelju trenutnih trendova, pri čemu ekološke skupine naglašavaju hitnu potrebu za djelovanjem. Greenpeace je kritizirao odgodu pregovora, naglašavajući da dopuštanje zagađivačima da nastave nekontrolirano ima ozbiljne posljedice za ljude i planetu. Unatoč neuspjehu, grupa je potaknula države članice da ostanu vjerne svojem obećanju o ambicioznom sporazumu.
Ekološka grupa GAIA izrazila je skepsu glede uspjeha budućih pregovora, uz primjećivanje neizvjesnosti oko učinkovitosti nadolazećeg sastanka INC-a. Odgađanje postizanja sporazuma dolazi neposredno nakon manje nego zadovoljavajućeg ishoda 29. konferencije UN-a o klimatskim promjenama, gdje obećanih 300 milijardi dolara godišnje za borbu protiv klimatskih promjena nije dostiglo traženih 1,3 bilijuna dolara od zemalja u razvoju, dodatno naglašavajući razlike u rješavanju klimatske krize.
Za više informacija pročitajte na aljazeera