Pregovori o klimatskim financijama
U završnim danima godišnjih pregovora Ujedinjenih naroda o klimi, pregovarači se bore s pitanjem pružanja više financijskih sredstava za zemlje u razvoju kako bi se prilagodile i ublažile učinke klimatskih promjena. Ranjive zemlje traže 1,3 bilijuna dolara, dok stručnjaci tvrde da je potrebno najmanje 1 bilijun dolara, što daleko nadmašuje ono što bogatije zemlje do sada nude. Rasprava se vrti oko veličine financiranja, jesu li to trebale biti bespovratne potpore ili krediti, te tko bi trebao biti odgovoran za doprinos.
Stavovi zemalja u razvoju i razvijenih zemalja
Zemlje u razvoju tvrde da povijesni zagađivači imaju moralnu obvezu pomoći i preferiraju javne potpore pred kreditima ili privatnim kapitalom. Međutim, razvijene zemlje poput Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država tvrde da se ne mogu obvezati dok ne razumiju jasnije sporazum. Dodatno, postoji pritisak na usponuće ekonomije poput Kine i Saudijske Arabije da također doprinesu, unatoč tome što su klasificirani kao zemlje u razvoju.
Hitna potreba za rješenjem i poziv na suradnju i kompromis naglašavaju visoka ulaganja u učinkovito suočavanje s klimatskim promjenama.
Za više informacija pročitajte na aljazeera