Sudac ukida zabranu prima strane studente na Harvardu
Sudac savezne vlade Sjedinjenih Američkih Država privremeno je ukinuo zabranu primanja stranih studenata na Harvardu. Sudac Allison Burroughs izdao je privremenu zabranu kojom je naloženo Trumpovoj administraciji da ne može povući razmjene programa elite sveučilišta. Harvard je tužio Trumpovu administraciju jer želi poništiti vize stranim studentima na Harvardu, potez koji je izazvao međunarodnu kritiku.
Detalji o presudi
Burroughs je naredila Trumpovoj administraciji, prema sudskim dokumentima u Bostonu, Massachusettsu, da ne povuče certifikaciju Harvardovog razmjenskog programa prema planu, jer bi to moglo uzrokovati nepopravljivu štetu. Rasprava o slučaju zakazana je za idući četvrtak. Tajnica za nacionalnu sigurnost Sjedinjenih Američkih Država Kristi Noem zabranila je Harvardu primanje stranih studenata i tražila od trenutnih studenata da promijene sveučilište ili riskiraju gubitak vize. Noem je citirala Harvardove politike jednakosti i raznolikosti, zajedno s njegovim neuspjehom u osiguravanju sigurnog okruženja za židovske studente.
Trenutačna zabrana stranim studentima bila bi pogodila stotine Nijemaca. Njemačko Ministarstvo vanjskih poslova najavilo je brze razgovore s partnerima u SAD-u. Prema web stranici sveučilišta, trenutačno je 549 njemačkih studenata upisano na Harvardu.
Nije sigurno hoće li Trumpova administracija poštovati sudsku odluku jer je ranije ignorirala sudbene odluke, uključujući one Vrhovnog suda. Pravni stručnjaci upozoravaju na potencijalno urušavanje zakonodavne vlasti i ustavnu krizu u SAD-u.
Predsjednik Njemačke konferencije rektora Walter Rosenthal kritizirao je Sjedinjene Američke Države zbog značajnog kršenja akademske slobode, nazivajući Vladinu akciju vrlo zabrinjavajućom. Ministrica za savezna istraživanja Dorothee Bär također je osudila korake američke vlade kao vrlo loše i nadala se da će poništiti svoju odluku.
Predsjednica Njemačke konferencije ministara znanosti i ministrica u Mecklenburg-Vorpommernu Bettina Martin izrazila je nezadovoljstvo zbog raspadanja znanstvenog sustava Sjedinjenih Američkih Država, što nanosi znatnu štetu zemlji i međunarodnoj znanstvenoj zajednici.
Trump i Harvard su uključeni u gorak spor, pri čemu Trump optužuje sveučilište za antisemitizam te ljevičarsku ekstremnost te dopuštanje pro-palestinskih prosvjeda na kampusu. Kao rezultat, njegova administracija povukla je federalno financiranje u vrijednosti od 2,2 milijarde dolara iz Harvarda te stavila ukupno 9 milijardi dolara pod pregled. Harvard, za razliku od većine američkih sveučilišta, nije udovoljio zahtjevima vlade, uključujući završavanje programa raznolikosti, pomoć imigracijskim tijelima u provjeri studenata, provjeravanje studenata i osoblja zbog njihovih stavova te ograničavanje studentske samouprave.
Predsjednik Harvarda Alan Garber izjavio je sredinom travnja da se institucija neće pregovarati o svojoj neovisnosti ili ustavnim pravima.
Za više informacija pročitajte na spiegel