Planovi administracije Trumpa o deportaciji imigranata
Bahami i otoci Turks i Caicos odbili su plan koji je predložila nadolazeća administracija Trumpa o prihvatu deportiranih imigranata iz Sjedinjenih Američkih Država. Ovaj plan je dio Trumpove obećanja o provođenju najveće operacije deportacije u povijesti SAD-a. Popis zemalja u koje bi deportirani imigranti mogli biti poslani uključuje i Panamu i Grenadu. Detalji poput toga hoće li imigranti imati dozvolu za rad u ovim trećim zemljama ili kakav će pritisak Trump izvršiti na njih kako bi prihvatili imigrante još uvijek nisu poznati.
Predstavljanje ranijih administracija
Prethodne administracije, poput Bidenove, također su pregovarale s zemljama o prihvatu deportiranih imigranata. Na primjer, Biden je pregovarao s Surinamom o prihvatu afganistanskih izbjeglica koje nisu mogle ući u SAD. Velika Britanija je pokušala poslati tražitelje azila u Ruandu, ali je plan proglašen nezakonitim od strane Vrhovnog suda Velike Britanije zbog sigurnosnih problema. Međutim, potpisan je novi ugovor s sigurnosnim mjerama.
U Europi, Turska je ugostila sirijske izbjeglice kao dio dogovora s EU. Neki članice EU su zahtijevale strože politike azila kako bi prenijele tražitelje azila trećim zemljama, dok je Italija potpisala sporazum s Albanijom o prebacivanju tražitelja azila u centrima za zadržavanje.
Trumpov plan deportacije suočava se s pravnim izazovima, s organizacijama poput ACLU-a koje ga tuže zbog sličnih politika u prošlosti. Aktivisti tvrde da odbijanje azilanata krši međunarodno pravo i dovodi ih u ozbiljnu opasnost. Unatoč pravnim izazovima, ACLU vjeruje da će sljedeća Trumpova administracija inzistirati na masovnim racijama deportacije.
Za više informacija pročitajte na aljazeera