Slučaj Jose Ibarre
Venezuelanski migranta Jose Ibarra osuđen je na doživotnu robiju bez mogućnosti pomilovanja zbog ubojstva studentske sestre Laken Riley iz Georgije. Tužiteljstvo je izjavilo da je Ibarra naišao na Riley dok je trčala stazom u šumi 22. veljače i ubio je nakon pokušaja silovanja, na što se ona oduprla. Ubilački slučaj privukao je pažnju tijekom predsjedničke kampanje u SAD-u, pri čemu su Donald Trump i drugi republikanci koristili to kao gorivo za antiimigracijski sentiment te pozive za strožim politikama granica i masovnim deportacijama.
Obrana i tužiteljstvo
Rileyina obitelj i prijatelji opisali su je kao brižnu, nesebičnu i posvećenu, s ljubavlju prema trčanju i strašću za pomoć drugima. Dokazi tužiteljstva protiv Ibarre uključivali su DNK pronađenu ispod Rileyinih noktiju koja ga povezuje s zločinom, ogrebotine na njegovom tijelu i videozapise muškarca koji odgovara njegovom opisu kako odbacuje krvavu jaknu u smeće. Obrana je tvrdila da su to samo okolni dokazi i da ne isključuju mogućnost drugog napadača.
Mentioniranje Rileynog slučaja od strane predsjednika Joea Bidena tijekom njegovog govora o stanju Unije u ožujku izazvalo je daljnju kontroverzu, jer ga je prekinula predstavnica Marjorie Taylor Greene tražeći da “izgovori njezino ime”. Biden je Rileynu nazvao nevinom ženom ubijenom od strane “ilegalnog” imigranta, zbog čega je kritiziran zbog izgovora njezinog imena i korištenja termina “ilegalan”. Unatoč političkim posljedicama oko Rileynog ubojstva, suđenje je na kraju rezultiralo Ibarrovom osuđivanjem za zločin, donoseći osjećaj zatvaranja njezinim voljenima te isticanje tragičnog utjecaja nasilja na pojedince i zajednice.
Za više informacija pročitajte na spiegel