Michail Pitschugin, heroj ili krivac?
Michail Pitschugin, 46-godišnji muškarac, preživio je nezamislivu noćnu moru nakon što je plutao više od dva mjeseca u oštećenom čamcu na Pacifičkom oceanu. Nažalost, njegov brat i maloljetni nećak su preminuli tijekom 67-dnevne nevolje, dok je Pitschugin naposljetku spasen od posade ribarskog broda u Okhotskom moru. Tri mjeseca nakon njegovog spašavanja, Pitschugin se suočava s optužbama za kršenje sigurnosnih propisa zbog navodnog propusta u održavanju motora čamca, što je dovelo do kvara i tragične smrti njegovih rođaka. Ako bude osuđen, može se suočiti s do sedam godina zatvora.
Putovanje i tragedija
Pitschugin, koji je poreklom iz Sibira i radio kao vozač, krenuo je na nesretno putovanje sa bratom i nećakom u listopadu iz regije Habarovska kako bi promatrao kitove na obližnjem otoku sjeverno od Japana. Unatoč uobičajeno kratkom trajanju putovanja, nisu uspjeli stići na odredište, što je pokrenulo potragu spasilačkih timova helikopterima i zrakoplovima, no nažalost bez uspjeha.
Čamac je konačno pronađen oko 1000 kilometara udaljeno od početne točke putovanja, pri čemu su istražitelji primijetili da je Pitschugin prešao dopuštenu obalnu udaljenost od 1,6 nautičkih milja, što je rezultiralo time da čamac postane neupravljiv zbog nedovoljne snage motora. Nažalost, Ilja je preminuo šest tjedana nakon njihovog nestanka, a Sergej otprilike tri tjedna kasnije. Pitschugin je držao njihova tijela na brodu sve dok nije spašen nakon iscrpljujućih 67 dana na moru.
Pitschuginove taktike preživljavanja na moru ostaju misterij, no on ih pripisuje skupljanju kišnice i božanskoj intervenciji. Prema njegovoj supruzi, muškarci su imali namirnica samo za dva tjedna, a veličina Pitschugina mu je pomogla da izdrži. U trenutku polaska, težio je oko 100 kilograma, ali je navodno izgubio polovicu svoje težine do trenutka kada je dvije mjeseca kasnije bio hospitaliziran.
Ova potresna priča o preživljavanju i gubitku ističe posljedice zanemarivanja sigurnosti na moru, otpornost ljudskog duha u nevoljama te duboki utjecaj prirodnih sila na životno ugrožene situacije na moru. Pitschuginovo putovanje služi kao opomena i svjedočanstvo o nepredvidivoj i opasnoj prirodi brodskih putovanja.
Za više informacija pročitajte na spiegel