Prihvat pomoći nakon potresa u Mjanmaru
Strane spasilačke ekipe i pomoć stigle su u Mjanmar kako bi pomogle zemlji nakon potresa magnitude 7.7 koji je odnio više od 1.600 života i ozlijedio tisuće ljudi. Potres je pogodio blizu Mandalaya uzrokujući opću destrukciju, uključujući urušavanje zgrada i oštećenja ključne infrastrukture poput zračne luke. Susjedne zemlje Mjanmara, uključujući Indiju, Kinu, Maleziju i Singapur, brzo su poslale avione i ratne brodove s pomoćnim potrepštinama i spasilačkim timovima. Kina je poslala konvoj teretnih kamiona s osnovnim skloništima i medicinskim potrepštinama, dok je Indija sletjela s bolničkom jedinicom i osobljem kako bi uspostavila hitni centar za liječenje u Mandalayu. Rusija i Svjetska zdravstvena organizacija također su pružile pomoć, dok su SAD, EU i UK poslali hitnu pomoć.
Stanje nakon potresa
Unatoč tim naporima, izvještaj UN-a istaknuo je ozbiljan nedostatak medicinskih potrepština koji ometa napore odgovora. Vođa mjanmarske vojske istaknuo je potrebu za koordiniranim medicinskim odgovorom, pozivajući sve bolnice i zdravstvene radnike da djeluju učinkovito zajedno. Međutim, stanovnici najviše pogođenih područja oplakivali su nedostatak vladine pomoći, prisiljavajući ih da se oslanjaju na sebe za preživljavanje. Grad Sagaing, blizu epicentra, opisan je kao pogođen, s urušenim zgradama i nedostatkom osnovnih potrepština poput električne energije i vode.
U Mandalayu, gdje je pogodio potres magnitude 5.1, stanovnici su spavali vani iz straha od naknadnih potresa koji bi mogli prouzročiti dodatnu štetu već oslabljenim strukturama. Akcije spašavanja uglavnom su vodile male, samoorganizirane skupine stanovnika bez adekvatne opreme. To ističe hitnu potrebu za više podrške i resursa kako bi se pomoglo pogođenoj populaciji. Odgovor na potres u Mjanmaru pokazuje važnost pravovremene i koordinirane međunarodne pomoći u trenucima krize kako bi se ublažili učinci prirodnih katastrofa i spasili životi.
Za više informacija pročitajte na aljazeera