Dva bivša bankara osuđena zbog manipulacije kamatnim stopama
Dva bivša bankara, Tom Hayes i Carlo Palombo, osuđena su zbog manipulacije kamatnim stopama i bili su među 37 gradskih trgovaca koje su tužili zbog manipulacije referentnim stopama Libora i Euribora. Unatoč puštanju iz zatvora 2021. godine, njihov pokušaj poništenja presuda odbačen je od strane Suda za žalbe, potičući visoke političare poput konzervativca Davida Davisa i laburista Johna McDonnella da zatraže da se njihove žalbe čuju pred Vrhovnim sudom. Bivši Lord kancelar Lord Mackay također je izrazio zabrinutost zbog osnova njihovih presuda.
Manipulacija referentnim stopama Libora i Euribora
Hayes i Palombo su proglašeni krivima za manipulaciju Libora i Euribora, koji su referentne kamatne stope utvrđene na temelju procjena banaka o troškovima financiranja. Trgovali se optuženi za traženje da se na blagajni dostave stope “visoke” ili “niske” kako bi imali koristi u trgovanju svoje banke, što su tvrdili da je normalna poslovna praksa. Njihovi odvjetnici tvrdili su da točno birajući stope dostupne na tržištu osporavaju nedostatak dokaza da nisu mogli posuđivati po citiranim stopama.
Odluka Suda za žalbe o odbacivanju njihove žalbe izazvala je zbrku jer je tužitelj Ureda za ozbiljne prijevare pojasnio da nikada nije bio njihov zahtjev da banke moraju citirati najnižu kamatnu stopu. Unatoč dokazima za zahtjeve za “niskim” stopama, suci su potvrdili presude temeljene na premisi da su se mogli citirati samo najjeftinije stope. Lord Mackay primijetio je da trgovci nisu djelovali nečasno već su radili ono što su smatrali zakonitim unutar svog razumijevanja.
Trio političara kritizirao je odluku Suda za žalbe, pri čemu je Sir David Davis naglasio fokus na to jesu li postupci trgovaca bili nečasni, što je smatrao jasnim “ne.” McDonnell je presude nazvao “ozbiljnom krivnjom za pravdu”, smatrajući odluke sudaca “zbunjujućima”. Dodatno, sud u SAD-u u siječnju 2022. poništio je sve slične presude, ostavivši Ujedinjeno Kraljevstvo kao jedinu zemlju gdje takve radnje ostaju kriminalizirane.
Ukupno, tekst istražuje složenosti slučaja, dovodeći u pitanje pravednost presuda, ističući razlike u pravnom pristupu između Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a te zagovarajući da Vrhovni sud ponovno razmotri osnove krivnje trgovaca. Ističe suptilnosti financijske industrije i tumačenje poslovnih praksi unutar pravnog okvira, istovremeno osvjetljavajući šire implikacije slučaja na pravosudni sustav i regulatorni pejzaž.
Za više informacija pročitajte na BBC