Godišnji UN-ov klimatski summit u Bakuu
Godišnji UN-ov klimatski summit održava se u Bakuu, Azerbejdžanu, s delegatima iz cijelog svijeta koji se okupljaju kako bi raspravljali o klimatskoj krizi. Međutim, reizbor Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a zasjenio je summit, jer namjerava po drugi put povući se iz Pariškog sporazuma, što će utjecati na američke obveze u smanjenju emisija ugljika. Zemlje također nisu uspjele dogovoriti financiranje za prijelaz na zelenu energiju i programe mitigacije klimatskih promjena globalno. COP29 u Bakuu kritiziran je zbog održavanja događaja u ekonomiji temeljenoj na fosilnim gorivima od strane aktivista poput Grete Thunberg. COP se odnosi na Konferenciju stranaka UNFCCC-a, osnovanu 1992. godine, koja je postavila temelje za važne sporazume poput Kjotskog protokola i Pariškog klimatskog sporazuma. Summit će uključivati predstavnike svih 198 sudjelujućih zemalja i označava prvi put da će Talibani prisustvovati od njihova preuzimanja Afganistana 2021. godine.
Financijski aspekti COP29
Financijski COP ima za cilj povećati financiranje kako bi se podržale zemlje s manjim prihodima u smanjenju emisija stakleničkih plinova, s izvješćem podržanim od strane UN-a koje navodi kako su opstajuće zemlje potrebne investicije veće od 2 bilijuna dolara godišnje do 2030. Bogate zemlje, investitori i banke trebali bi pridonijeti s bilijun dolara, dok bi ostatak trebao doći iz domaćih izvora. Siromašne države traže 1 bilijun dolara godišnje, dok se od razvijenih zemalja poput Kine i UAE traži doprinos. Dogovori o NDC-ima, nacionalnim planovima djelovanja za klimu koji se usklađuju s ciljevima Pariškog sporazuma, bit će fokus.
Milestone dogovor COP28 o prijelazu s fosilnih goriva značajan je, s postavljenim ciljevima za obnovljive izvore energije i poboljšanja energetske učinkovitosti do 2030. Međutim, napredak bi mogao biti otežan zbog Azerbejdžanove ovisnosti o nafti i plinu. Elnur Soltanov, zamjenik ministra energetike Azerbejdžana i izvršni direktor COP29, snimljen je kako nudi olakšice u poslovima sa fosilnim gorivima prije samita, što bi moglo utjecati na ishode.
Trumpov izbor za predsjednika SAD-a mogao bi utjecati na sporazume COP29 kada preuzme dužnost 2025., budući da se prethodno povukao iz Pariškog sporazuma samo da bi se vratio pod njegov nasljednik, predsjednik Biden, 2021. godine. Značajne emisije stakleničkih plinova i proizvodnja nafte čine SAD ključnim igračem u globalnoj borbi protiv klimatskih promjena, s Trumpovim skepticizmom prema klimatskim promjenama i politikama koje utječu na napredak. Ekstremni vremenski događaji 2024. godine, povezani s klimatskim promjenama prema znanstvenicima, naglašavaju hitnost učinkovitog djelovanja u borbi protiv klimatskih promjena.
Za više informacija pročitajte na aljazeera