Zamrzavanje vanjske pomoći od strane SAD-a
Zamrzavanje vanjske pomoći od strane SAD-a ima značajan utjecaj na programe globalnog zdravlja, uključujući napore u borbi protiv HIV-a, dječje paralize, zaušnjaka i ptičje gripe.
Reakcija SZO na poremećaje uzrokovane obustavom financiranja
Glava Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, izrazio je zabrinutost zbog poremećaja uzrokovanih obustavom financiranja pomoći od strane SAD-a.
- Program hitne pomoći predsjednika za pomoć u borbi protiv AIDS-a (PEPFAR) je zaustavio liječenje, testiranje i prevencijske usluge HIV-a u 50 zemalja, posebno je pogođen rezovima.
- Odluka predsjednika Trumpa da zatvori Agenciju Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID) uznemirila je globalne zdravstvene stručnjake koji upozoravaju na moguće širenje bolesti i kašnjenja u razvoju cjepiva i liječenja.
SZO je implementirala hitne mjere kako bi riješila nedostatke vitalnih zaliha, poput antiretrovirusne terapije za liječenje HIV-a, ističući potrebu za dugoročnim rješenjem kako bi se osigurala kontinuitet zdravstvenih usluga.
Naporima se usklađuje dijeljenje esencijalnih lijekova među zemljama, ali je potreban održiv pristup kako bi se riješili izazovi uzrokovani zamrzavanjem američke pomoći.
Direktor globalnih programa za HIV, hepatitis i spolno prenosive infekcije SZO-a, Meg Doherty, naglašava važnost podrške zemalja kako bi se osigurala neprekidna dostupnost životno važnih lijekova.
SZO radi na ublažavanju utjecaja zamrzavanja pomoći, ali ističe potrebu za boljim, dugoročnim rješenjem kako bi se održala globalna sigurnost zdravlja i suradnje.
Za više informacija pročitajte na BBC