Zabrana obrezivanja ženskih genitalija u Gambiji
Zastupnici u Gambiji glasali su za očuvanje zabrane obrezivanja ženskog genitalija (FGM) iz 2015. unatoč kontroverznom prijedlogu zakona koji je tražio poništenje zakona. Prijedlog zakona o ženama (Amendments) 2024. godine, koji je imao za cilj dekriminalizaciju prakse ženske obrezivanja, odbijen je nakon mjeseci žučne debate i međunarodnog pritiska. Prijedlog zakona, koji je predstavio zastupnik Almameh Gibba, tvrdio je da je ženska obrezivanje duboko ukorijenjena kulturna i religijska praksa, ali protivnici FGM-a i međunarodne skupine za ljudska prava osudile su je kao štetno kršenje ženskih prava.
Zakon iz 2015. koji zabranjuje FGM čini praksu kažnjivom zatvorom do tri godine, ali je kontroverzni prijedlog zakona izazvao zabrinutosti da bi Gambija postala prva zemlja koja bi poništila takvu legislativu. Zemlja većinskog muslimanskog stanovništva bila je duboko podijeljena po tom pitanju, s zastupnicima koji su konačno glasali protiv svake klauzule prijedloga zakona u sjednici koja je kulminirala time da je predsjednik Nacionalne skupštine Fabakary Tombong Jatta zaustavio legislative proces, proglašavajući ga jalovim.
FGM, kako navodi Svjetska zdravstvena organizacija, nema zdravstvene koristi i može rezultirati ozbiljnim posljedicama poput prekomjernog krvarenja, šoka, psihičkih problema pa čak i smrti. Praksa, koja uključuje djelomično ili potpuno uklanjanje vanjskih genitalija žene ili drugih ozljeda ženskih genitalnih organa, može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija uključujući infekcije, neplodnost i poteškoće u porođaju. UNICEF je izvijestio 2024. godine da je Gambija među top 10 zemalja s najvišim stopama FGM-a, s 73 posto žena i djevojaka u dobi od 15 do 49 godina koje su prošle kroz postupak.
Izvješće UN-a iz ožujka istaknulo je da je više od 230 milijuna djevojčica i žena diljem svijeta doživjelo FGM. Unatoč odbacivanju prijedloga zakona kojim se poništava zabrana FGM-a u Gambiji, debata oko prakse i dalje je kontroverzno pitanje, s zagovornicima prava žena i zdravlja koji se protive tradiciji koja je dugo podržavana kao kulturni i religijski norm.
Za više informacija pročitajte na aljazeera