Povijesni trenutak u transplantaciji
Prvi čovjek koji je primio transplantaciju genetski modificiranog svinjskog bubrega otpušten je iz bolnice, obilježavajući povijesni trenutak u području transplantacije. Uspješni postupak izveden je u Massachusetts General Hospitalu (MGH) na Richardu “Ricku” Slaymanu, koji se borio s bubrežnom bolešću u završnom stadiju i trebao je transplantaciju. Genetski modificirani svinjski bubreg dobro funkcionira u njegovom tijelu, eliminirajući potrebu za dijalizom.
Genetski modificirani svinjski organi
Svinjski bubreg modificiran je od strane farmaceutske tvrtke kako bi se uklonili štetni geni svinja i dodani ljudski geni radi poboljšane kompatibilnosti s ljudima. Postupak je odobren od strane Američke agencije za hranu i lijekove pod Expanded Access Protocolom kako bi se dodijelilo eksperimentalno liječenje pacijentima s bolestima koje ugrožavaju život. Ova prekretnica pruža nadu onima kojima su potrebne transplantacije organa, posebno među etničkim manjinama koje su nerazmjerno pogođene nedostatkom organa.
Transplantacijski tim u MGH-u vidi ovaj uspjeh kao značajan korak prema rješavanju krize nedostatka organa, s više od 100.000 Amerikanaca koji trebaju životno važnu transplantaciju. Bubrezi su najčešće potrebni organi za transplantaciju. Iako je ovo prva uspješna transplantacija svinjskog bubrega, u prošlosti su bili neuspješni pokušaji s transplantacijama svinjskog srca zbog odbacivanja od strane imunosnog sustava, uobičajenog rizika kod transplantacija.
Općenito, uspjeh transplantacije svinjskog bubrega Richarda Slaymana označava potencijalno rješenje za krizu nedostatka organa i pruža nadu onima kojima su potrebne životno važne transplantacije. Postupak otvara put za buduće napretke u ksenotransplantaciji i ima potencijal spasiti brojne živote u budućnosti.
Za više informacija pročitajte na BBC