Naslov: Brojne savezne države protive se planiranim poreznim promjenama
Brojne savezne države opiru se planiranom povećanju porezne olakšice za putnike na poslu i predloženom smanjenju poreza na dodanu vrijednost u ugostiteljstvu od strane savezne vlade. Anketa provedena među svim 16 saveznih država otkrila je masovno protivljenje u Bundesratu protiv oba prijedloga. Države i općine morale bi snositi značajan dio gubitaka poreznih prihoda povezanih s oba mjera. Traže da savezna vlada sama pokrije troškove.
Naslov: Reakcije na planirane promjene
Saksonski ministar financija Christian Piwarz (CDU) izjavio je da mora “napokon prestati da savezna vlada donosi savezne zakone ili druge mjere koje rezultiraju gubicima prihoda ili dodatnim izdacima za države i općine.” “Tko naručuje, taj i plaća,” zahtijevao je.
Njegov berlinski kolega Stefan Evers (CDU) objasnio je da “Berlin neće lako pristati na takve mjere koje dodatno smanjuju naše prihode.” Ovu poziciju opravdao je navodeći “izuzetno napetu proračunsku situaciju.”
Kritike dolaze i od SPD-a. Andreas Dressel, senator za financije u Hamburgu, izjavio je da bi mjere olakšavanja na saveznoj razini morale biti “čvrsto financirane i zaista pomoći poticanju gospodarstva.” Smatra da je povećanje porezne olakšice za putnike na poslu “pravi deciživni faktor,” a smanjenje poreza na dodanu vrijednost za ugostiteljstvo nije prioritet prema njegovom mišljenju.
Politika iz Zelenih i BSW-a također je izrekla još snažnije protivljenje. Ministar financija Baden-Württemberga Danyal Bayaz (Zeleni) podržavao je planirani “poticaj za investicije,” poput poboljšane porezne odbitnosti za mašineriju, iako bi to koštalo njegovu državu “trogodišnju stotinu milijuna eura.” Međutim, smatra nerazumnim “služiti pojedinačnim interesima,” što bi bio slučaj s poreznom olakšicom za putnike na poslu ili s porezom na dodanu vrijednost u ugostiteljstvu. Prema Katji Wolf iz BSW-a, “razumljivo je da savezna vlada želi rasteretiti ljude u zemlji.” Međutim, ti “pokloni” također moraju biti plaćeni od “onih koji ih osmišljavaju.”
Ukupni gubici prihoda od ovih dviju mjera tijekom izbornog mandata procjenjuju se na oko 23 milijarde eura. Oko 12,5 milijardi eura tih gubitaka pala bi na države i općine. Iako su Unija i SPD se složili u koalicijskom sporazumu da će savezna vlada pokriti financiranje ako donese zakone koji imaju finansijske implikacije na drugu razinu vlasti, osporava se da li se to odnosi i na planirana smanjenja poreza. Savezna vlada ukazuje na suprotan sporazum s premijerima.
Za više informacija pročitajte na spiegel