Program H-1B viza
Program H-1B viza izazvao je žučnu raspravu među pristašama Donalda Trumpa, pri čemu neki tvrde da potkopava američke radnike, dok drugi vjeruju da privlači najbolje talente globalno. Uveden 1990. godine, program omogućuje američkim tvrtkama da dovedu kvalificirane radnike iz inozemstva, s ograničenjem od 85.000 novih viza godišnje od 2004. Međutim, ograničenje se ne odnosi na određene institucije, što dovodi do izdavanja većeg broja viza. U fiskalnoj godini 2023. odobreno je preko 386.000 prijava za H-1B vize, s stopom odbijenih aplikacija dosežući rekordnih 24% pod Trumpom 2018. godine.
Korisnici programa H-1B
Unatoč naporima da se program ograniči, broj odobrenih aplikacija ostao je sličan pod administracijom predsjednika Bidena. Većina korisnika H-1B programa radi u znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici, većina u zanimanjima vezanim uz računalstvo. Amazon je bio najveći poslodavac nositelja H-1B viza 2024. godine, a slijede ga tvrtke poput Googlea, Meta i Applea. Kalifornija i Teksas imali su najveći broj nositelja H-1B viza 2024. godine.
Kritičari tvrde da program H-1B ugrožava plaće američkih radnika, no podaci pokazuju da većina korisnika H-1B viza zarađuje više od prosječne plaće za svoje zanimanje. Dodatno, američke tvrtke moraju snositi značajne troškove za podnošenje zahtjeva za H-1B i zapošljavanje stranih radnika. Većina odobrenih aplikacija dolazi iz Indije, dok i državljani Kine dobivaju značajan broj viza.
Rasprava o programu H-1B očekuje se nastaviti, posebice s povratkom Trumpa u Bijelu kuću na vidiku. Rješavanje ovog pitanja igrat će ključnu ulogu u njegovom drugom mandatu, s obzirom na to da postavlja pitanje prioriteta vlade – zastupaju li se američki radnici ili poslodavci. Unatoč kontroverzama, program H-1B i dalje je ključan kanal za privlačenje vrhunskih talenata u SAD, posebice u industrijskim granama poput tehnologije i inženjerstva.
Za više informacija pročitajte na BBC