Naloge za uhićenje Međunarodnog kaznenog suda za Netanyahua i Gallanta
Naloge za uhićenje koje je izdao Međunarodni kazneni sud za izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta izazvale su snažne reakcije i izraelske i palestinske strane.
Vodeće izraelske figure širom političkog spektra osudile su odluku, nazivajući je pristranom, diskriminatornom i podržavajućom terorizma. Nasuprot tome, Hamas i palestinski građani u Gazi pozdravili su najavu, vjerujući da je to korak prema pravdi za žrtve izraelskih vojnih kampanja.
Utjecaj odluke ICC-a na situaciju u Izraelu i Palestini
Odluka ICC-a dodatno je produbila jaz između Izraela i Palestinaca, pri čemu Izrael odbacuje optužbe i dovodi u pitanje legitimnost ICC-a, dok Palestinci to vide kao pobjedu za svoju stvar.
Činjenica da je 124 zemlje potpisnice ICC-a, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, ali ne i SAD, Rusiju, Kinu ili Izrael, postavlja pitanja o praktičnosti provođenja naloga za uhićenje.
Potencijalni utjecaj na Netanyahua i Gallanta, koji bi mogli biti u opasnosti od uhićenja ako putuju u zemlje potpisnice, dodaje još složenosti situaciji. Dok međunarodni pravnici sumnjaju hoće li obojica ikada biti izvedena pred sud u Haagu, ICC nalog već je nanio udarac reputaciji Izraela na globalnoj sceni.
Posljedice najave ističu dugotrajan sukob između Izraela i Palestine, pri čemu svaka strana tvrdi svoju verziju pravde i odgovornosti. Izraelci vide odluku ICC-a kao nepravdu prema djelima Hamasa, dok Palestinci osjećaju zadovoljstvo što su njihove pritužbe protiv izraelskih ratnih zločina priznate od strane međunarodnog tijela. Konačno, ICC nalozi označavaju značajan razvoj u dugotrajnom izraelsko-palestinskom sukobu i njegove implikacije za međunarodno pravo i pravdu.
Za više informacija pročitajte na BBC