Obitelji žrtava podnose tužbe za pogrešnu smrt
Obitelji žrtava školske pucnjave u Uvaldeu, Teksasu, podnijele su dva tužbe za pogrešnu smrt na drugu godišnjicu tragedije.
- Jedna tužba cilja na tvrtku Daniel Defense, proizvođača puške korištene u napadu.
- Druga tužba usmjerena je na tehnološke tvrtke Meta i Microsoft, tvrdeći njihovu ulogu u marketingu oružja.
Optužba tvrdi da je video igra Call of Duty, igrana od strane napadača od kad je imao 15 godina, utjecala na njegovo razmišljanje i dovela ga do traženja oružja u stvarnom životu čim je napunio 18 godina. Tužba također optužuje Instagram za dopuštanje promocije pro-oružja na svojoj platformi, ojačavajući nasilnu sliku viđenu u video igri. Obitelji tvrde da su tri tvrtke sudjelovale u predatornom planu ciljanju nesigurnih adolescentnog dječaka, što je na kraju dovelo do tragične pucnjave.
Odvjetnički ured i reakcije na tužbe
Odvjetnički ured koji zastupa obitelji već je postigao nagodbu od 73 milijuna dolara s proizvođačem oružja Remington nakon pucnjave u školi Sandy Hook Elementary School. Daniel Defense, proizvođač oružja, suočio se s drugim tužbama vezanim uz pucnjavu u Uvaldeu, pri čemu je njegov izvršni direktor osudio napad kao “čistu zlu”, dok je istovremeno odbacio slične tužbe kao “besmislene” i “politički motivirane”. Activision, tvrtka za video igre, osudila je pucnjavu u Uvaldeu, ističući da milijuni ljudi širom svijeta uživaju u video igrama bez pribjegavanja nasilju. Entertainment Software Association, lobistička grupa za industriju video igara, izrazila je tugu i bijes zbog besmislenih činova nasilja, upozoravajući na neutemeljene optužbe koje povezuju tragedije i video igre.
Vlasništvo nad oružjem duboko je ukorijenjeno u američkoj kulturi, zaštićeno Drugim amandmanom Ustava. Obitelji žrtava iz Uvaldea nedavno su postigle nagodbu od 2 milijuna dolara s gradom, nakon što su otkrivene greške u odgovoru policijskih snaga na pucnjavu. Također je podnesena federalna tužba protiv državnih policijskih snaga uključenih u odgovor. Tekst ističe složenu interakciju čimbenika koji doprinose oružanoj nasilju u SAD-u, uključujući ulogu medija i tehnologije u oblikovanju stavova i ponašanja, istovremeno ističući šire društvene probleme oko vlasništva nad oružjem i regulacije.
Za više informacija pročitajte na aljazeera