Nusantara, budući glavni grad Indonezije
Nusantara je postavljen zamijeniti Jakarta zbog problema s prometnom zagušenošću, zagađenjem i tonjenjem, što je izazvalo zabrinutost o održivosti grada u budućnosti. Potez je najavljen od strane predsjednika Jokowija 2019. kao dugoročno rješenje za rješavanje dispariteta u razvoju Jakarte. Međutim, kritičari su postavili pitanja o projektu, navodeći zabrinutosti o motivima vlade i njezinoj ovisnosti o stranim investicijama za financiranje novog glavnog grada.
Planovi za Nusantaru
Vlada planira preseliti 20.000 državnih službenika u Nusantaru do kraja 2024. i očekuje da će grad imati 1,9 milijuna stanovnika do 2045. Projekt se procjenjuje na 35 milijardi dolara, s ulaganjima iz raznih zemalja, uključujući Singapur. Iako vlada teži održivosti, s planovima da se 80% putovanja obavi javnim prijevozom i obnovljivim izvorima energije, ekolozi poput Ariea Rompasa iz Greenpeace Indonezije, upozoravaju na potencijalnu prijetnju prirodnim šumama i biološkoj raznolikosti u području.
Nedavne zabrinutosti su se pojavile s ostavkom ključnih osoba koje nadgledaju projekt, postavljajući pitanja o upravljanju i provedbi novog glavnog grada. Unatoč tim izazovima, predsjednik Jokowi ostaje optimističan o napretku projekta, s prva faza koja se bliži završetku i planovima za sljedeće faze. Dok se Indonezija priprema za novu eru s Nusantarom kao svojim glavnim gradom, uspjeh projekta leži u rukama buduće administracije, signalizirajući prekretnicu u povijesti i razvoju zemlje.
Za više informacija pročitajte na aljazeera