Izlijev nafte može oštetiti morske ekosustave desetljećima
Kako bi se zaštitile ribe, morski sisavci, koraljni grebeni ili obalne šume, sve se više koriste kemijska sredstva: disperzanti koji otapaju naftnu mrlju u vodi. Međutim, ovaj je način došao pod kritiku jer zamjenjuje vidljivu katastrofu skrivenom, s obzirom da novi okolišni toksini ulaze u vodu s disperzantima.
Alternativna metoda čišćenja nafte
Kinesko-izraelski istraživački tim predstavio je alternativnu metodu u “Primijenjenoj fizici”. Obični plutajući kamen od kore hrasta plutnjaka, tretiran laserom, navodno pruža snažan alat protiv onečišćenja nafte. Materijal je netoksičan, obnovljiv i ima niski ugljični otisak.
- Istraživači otkrivaju svojstva tretirane kore
- Održivost upotrebe kore hrasta plutnjaka
Istraživači su otkrili da laserom tratirana plutajuća korica dobiva svojstva odbijanja vode i privlačenja nafte, čineći je učinkovitim alatom za uklanjanje nafte iz vode. Tretirana korica upija naftu dok odbija vodu, omogućujući čišćenje i potencijalno recikliranje nafte. Međutim, ovaj se način oslanja na sunčevu svjetlost i treba biti testiran na većim mjerilima i u praktičnim primjenama.
Uporaba plutajuće kore smatra se održivom jer se kora hrasta plutnjaka može beriti svakih sedam godina bez oštećivanja ili sječe stabala. Ova inovativna metoda pokazuje potencijal za borbu protiv izljeva nafte na način koji je ekološki prihvatljiviji i učinkovitiji.
Za više informacija pročitajte na spiegel