Revolucionarna operacija zamjene stanica mozga za Parkinsonovu bolest
Istraživači Sveučilišta Lund proveli su revolucionarnu operaciju prije godinu dana, implantirajući sedam milijuna laboratorijski uzgojenih stanica mozga pacijentu s Parkinsonovom bolešću. Ovaj postupak imao je za cilj zamijeniti izgubljene stanice dopamina zdravim stanicama dobivenim iz matičnih stanica s nadom u razvoj revolucionarnog biološkog tretmana za Parkinsonovu bolest.
Poboljšanja pacijenata nakon operacije
Prvi pacijent, Thomas Matsson, prijavio je značajna poboljšanja nakon operacije, uključujući poboljšano fizičko kretanje i osjete. Naknadna istraživanja na još pet pacijenata pokazala su da su implantirane stanice preživjele u mozgu i proizvele dopamin, zadovoljavajući sigurnosne zahtjeve za povećanje doze.
- Slijedeća tri pacijenta primila su dvostruku dozu od 14 milijuna stanica mozga svaki, s minimalnim rizicima formiranja tumora ili prekomjerne proizvodnje dopamina.
Budući planovi i mogućnosti za pacijente s Parkinsonovom bolešću
Istraživački tim planira nastaviti veće studije u suradnji s farmaceutskom tvrtkom, s ciljem da učine laboratorijski uzgojene stanice dostupnim širom svijeta kao lijek unutar sedam do deset godina. Interes zajednice pacijenata je značajan, s nekim pojedincima čak razmišljajući o preseljenju u Švedsku kako bi sudjelovali u studiji. Poruka sadašnjim pacijentima s Parkinsonovom bolešću je jedna od nade, jer uspjeh ovih implantata stanica nudi obećavajuće izglede za poboljšanu kvalitetu života u budućnosti.
Za više informacija pročitajte na svt