Broj prijavljenih slučajeva ospica u Europi
udvostručio se prošle godine, dosegnuvši najvišu razinu u 27 godina, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO) i UNICEF-u. U SZO Europi prijavljeno je oko 127.000 slučajeva ospica u 53 zemlje do središnje Azije. Regionalni direktor SZO za Europu, Hans Kluge, istaknuo je ponovnu pojavu ospica kao upozorenje te naglasio nužnost visokih stopa cijepljenja za zdravstvenu sigurnost.
Slučajevi ospica u Europi
Većina slučajeva u Europi prijavljena je u Rumunjskoj, s otprilike 30.000 slučajeva, slijedi Kazahstan s oko 28.000 slučajeva. Ospice, jedna od najzaraznijih bolesti, mogu uzrokovati teške simptome kod gotovo svih necijepljenih pojedinaca, uključujući groznicu, osip i potencijalno opasne komplikacije poput encefalitisa.
- Pola prijavljenih slučajeva ospica u Europi zahtijevalo je hospitalizaciju, ali blaže infekcije vjerojatno su nedovoljno prijavljene.
- Otprilike 40% oboljelih bili su djeca mlađa od pet godina, naglašavajući da ospice mogu pogoditi i necijepljene odrasle osobe.
Dok je do ožujka prošle godine prijavljeno 38 smrtnih slučajeva, Institut Robert Koch u Njemačkoj zabilježio je 553 slučaja ospica do 25. rujna 2024.
Najefikasnija zaštita protiv ospica je cijepljenje, što je pokazano značajnim smanjenjem broja slučajeva s 216.000 u 1997. na 4.440 u 2016. u Europi. Međutim, došlo je do ponovne pojave 2019. s preko 100.000 slučajeva, uz oštar porast od 2023. nakon pada tijekom pandemije COVID-19. Niže stope cijepljenja tijekom pandemije povećale su rizik od izbijanja bolesti u mnogim zemljama, ističući važnost postizanja barem 95% pokrivenosti cijepljenjem za iskorjenjivanje ospica.
Prije pet godina, Njemačka je uvela obvezno cijepljenje protiv ospica za djecu u vrtićima i školama kako bi potaknula stope imunizacije i spriječila izbijanje ospica. Alarmantni porast slučajeva ospica u Europi služi kao snažno podsjećanje na važnu ulogu cijepljenja u zaštiti javnog zdravlja i sprječavanju širenja zaraznih bolesti.
Za više informacija pročitajte na spiegel