Sudska odluka o prebacivanju migranata
Nakon sudskog odluke koja je proglasila prebacivanje migranata u Albaniju nezakonitim, dvanaest osoba iz Egipta i Bangladeša sljedećeg dana poslano je iz Albanije u Italiju. Pratili su ih iz prihvatnog centra do luke Šengjin, a potom su ih italijanski obalni stražari odvezli do Barija. Sud u Rimu je presudio da je prebacivanje migranata u skladu s talijansko-albanskim sporazumom ilegalno te da ih je potrebno vratiti. Odluka se temelji na presudi Europskog suda pravde o sigurnim zemljama porijekla, pri čemu je talijanska vlada proširila svoj popis navodno sigurnih zemalja, uključujući područja unutar tih zemalja koja možda ne ispunjavaju kriterije. Sud naglašava da se sigurnima trebaju smatrati cijele zemlje, a ne specifične regije.
Reakcije Italije
Talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Piantedosi najavio je planove za žalbu protiv sudske odluke, čak i potencijalno sve do Vrhovnog suda. Premijerka Giorgia Meloni sazvala je sastanak vlade kako bi odredila sljedeće korake, priznavši potrebu za pojašnjenjem sigurnih zemalja porijekla. Italija i Albanija su se dogovorile uspostaviti prihvatne centre za tražitelje azila koji će se voditi talijanskim zakonima i osobljem u Albaniji godinu dana ranije.
- Dvanaestorica muškaraca vraćena u Italiju
- Sporazum isključivo za muške odrasle migrante
Dvanaestorica muškaraca koji su vraćeni u Italiju bili su dio prve grupe poslane u Albaniju prema sporazumu, pri čemu je na početku otišlo šesnaest migranata. Međutim, četvorica su odmah vraćena u Italiju zbog toga što su bili maloljetni ili su trebali medicinsku pomoć. Sporazum se odnosi isključivo na muške odrasle migrante, dok se oni ocijenjeni ranjivima njihove zahtjeve za azilom obrađuju u Italiji.
Italija je prva članica EU koja je smjestila izbjeglice u centre izvan zemlje, potičući druge zemlje EU da pažljivo prate inicijativu. Organizacije za ljudska prava kritiziraju sporazum, postavljajući pitanje kako će Italija osigurati zaštitu ljudskih prava u prihvatnim centrima izvan EU. Situacija ostaje fluidna dok se pravne i etičke implikacije eksternalizacije azilnih procesa i dalje raspravljaju.
Za više informacija pročitajte na spiegel