Vlada SAD-a pokušava deportirati venezuelanske migrante
Vlada SAD-a pod predsjednikom Donaldom Trumpom pokušala je deportirati venezuelanske migrante koristeći Zakon o neprijateljskim strancima iz 18. stoljeća, označavajući ih kao članove nasilne bande. Međutim, Vrhovni sud SAD-a produžio je prethodnu obustavu deportacija, s konzervativnim sucima Clarenceom Thomasom i Samuelom Alitom koji su se usprotivili.
- Nekoliko pojedinaca podnijelo tužbe
- 200 Venezolanaca deportirano u El Salvador
Jedan slučaj koji je privukao pažnju bio je on Salvadoranskog oca u Marylandu, koji je bio zaštićen od progona prije nego što je deportiran natrag u El Salvador. SAD sada tvrdi da repatrijacija iz El Salvadora nije moguća. Vrhovni sud nije donio bitnu odluku o zakonitosti postupaka vlade, već je slučaj uputio saveznom žalbenom sudu kako bi utvrdio može li se ovaj stoljetni zakon koristiti kao temelj za deportacije u ovom slučaju. Suci su kritizirali nedostatak prethodnog obavještavanja i nejasne pravne puteve za pojedince kako bi se oduprli deportaciji.
Problematika Trumpove uredbe i kontroverza oko Zakona o neprijateljskim strancima
U središtu problema je uredba koju je Trump izdao proglasivši kriminalnu organizaciju “Tren de Aragua” stranom terorističkom grupom. Američke vlasti vjeruju da je banda uključena u trgovinu drogom, iznudu i trgovinu ljudima, kao i djelovanje u ime predsjednika Venezuele Nicolása Madura. Caracas negira te optužbe. Administracija Trump tvrdi da navodni članovi “Tren de Aragua” spadaju pod Zakon o neprijateljskim strancima jer su počinili “neprijateljska djela” protiv SAD-a. Taj zakon omogućuje predsjedniku da zadrži ili deportira državljane neprijateljskih država bez pravednog postupka tijekom ratnog vremena ili invazije, povijesno korištenog tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata.
- Rasprava o zakonitosti primjene Zakona o neprijateljskim strancima
- Slučaj predan saveznom žalbenom sudu
Za više informacija pročitajte na spiegel