Situacija na Haitiju
Sjedinjene Američke Države provele su deportacijski let oko 50 haitijskih državljana unatoč porastu smrtonosnog nasilja bandi i široko rasprostranjene nestabilnosti na Haitiju. Ova akcija izazvala je odmah osudu pravaških aktivista koji su optužili administraciju predsjednika Joe Bidena da šalje Haitice u opasnu i potencijalno smrtonosnu situaciju u njihovoj domovini.
Situacija na Haitiju eskalirala je, s napadima na zatvore, policijske postaje i druge državne institucije, što je dovelo do vakuuma moći nakon atentata na predsjednika Jovenela Moisea u srpnju 2021. Nasilje je prisililo haitijskog premijera Ariela Henryja na odlazak i potaknulo napetu političku tranziciju.
Deportacije i apeli za zaustavljanje
Usred ove krize, američka vlada suočila se s pozivima aktivista i zakonodavaca da zaustave deportacije u Haiti, uključujući i kongresmenku Cori Bush koja je istaknula hitnu humanitarnu krizu koja prijeti zemlji. Međunarodna organizacija za migracije izvijestila je da je samo u ožujku vraćeno 13.000 migranata u Haiti, dok je američka obalna straža zaustavila i vratila 65 haitijskih migranata. Pravaši pozivaju američku vladu da produži i preimenovano privremeni status zaštite (TPS) za Haiti, što bi omogućilo haitijskim državljanima da ostanu u SAD-u bez straha od deportacije.
Opressivno nasilje i nestabilnost na Haitiju ostavili su građane na rubu gladi, s bandama koje kontroliraju ključne luke, najveću zračnu luku i veći dio glavnog grada Port-au-Princea. Odluka o deportaciji haitijskih državljana natrag u takve teške uvjete kritizirana je kao potencijalno osuđivanje ljudi na smrt. Trenutna situacija na Haitiju naglašava hitnu potrebu za humanijim pristupom imigracijskim politikama, s pravašima koji pozivaju SAD da zaustave deportacije i pruže podršku i zaštitu haitijskim imigrantima u svjetlu trenutne krize.
Za više informacija pročitajte na aljazeera