Nasilni napad u Bamaku odnio je više od 70 života
Nasilni napad grupe povezane s al-Kaidom Jama’at Nusrat al-Islam wa al-Muslimeen (JNIM) u glavnom gradu Malija Bamaku odnio je više od 70 života i ozlijedio preko 250 ljudi. Napad je bio usmjeren na elitnu policijsku akademiju i obližnju zračnu luku, izazivajući šok i bijes u zapadnoafričkoj naciji. Unatoč proturječnim izvješćima o točnom broju žrtava, sigurnosni izvor tvrdi da je 77 ljudi izgubilo život, s službenim dokumentom koji ukazuje na oko 100 žrtava. Nasilje ukazuje na trajnu borbu Malija s oružanim pobunama, koje su se proširile po sahelskoj regiji i uzrokovale značajne gubitke života i raseljavanje milijuna.
Situacija u Maliju nakon napada
Napad je otkrio krhkost situacije u Maliju, s vojnom vladom koja je preuzela vlast u vojnom udaru 2021. tvrdeći da je stabilizirala zemlju nakon odlaska francuskih trupa i pomicanja prema ruskoj sigurnosnoj pomoći. Međutim, drski napad JNIM-a proturječi tim tvrdnjama i ističe postojanu prijetnju militantnih grupa u regiji. Napadači su također navodno ciljali ruske plaćenike, ukazujući na kompleksnu mrežu sukoba unutar Malija.
Uništavanje izazvano napadom proteglo se izvan gubitka života, s avionom koji je korišten u humanitarne svrhe od strane Svjetskog programa za hranu (WFP) koji je oštećen, smanjujući sposobnost organizacije da pruži kritičnu pomoć ranjivim populacijama. Međunarodna osuda uslijedila je nakon incidenta, s glavnim tajnikom UN-a Antoniom Guterresom, susjednim Senegalom, Afričkom unijom te veleposlanstvima Francuske i Velike Britanije koja osuđuju nasilje.
Analitičari sugeriraju da bi motivacija JNIM-a mogla biti pokazati malijskim vlastima da su i dalje značajna prijetnja i prisiliti vladu da preusmjeri resurse s ruralnih područja na urbana središta. Ciljajući glavni grad, militantna grupa želi pokazati svoju sposobnost udara bilo gdje, postavljajući izazov za vladu u održavanju sigurnosti diljem zemlje. Napad služi kao surovo podsjećanje na kontinuiranu nestabilnost u Maliju i kompleksne sigurnosne izazove s kojima se suočava regija.
Za više informacija pročitajte na aljazeera