Problemi s komarcima u južnoj Njemačkoj
Nakon nedavnih poplava u južnoj Njemačkoj, rastu zabrinutosti zbog nadolazeće invazije komaraca zbog nadolazećeg ljeta. U Njemačkoj postoji 52 različite vrste komaraca, s “poplavnim komarcima” koji se očekuju da postanu smetnja na pogođenim područjima. “Komarci pogibli” definirani su kao osoba koja je ugrizena više od 20 puta u minuti dok su vani, potencijalno narušavajući društveni život u regiji. Poplavni komarci se razvijaju samo u odgovoru na fluktuacije vodostaja, s ženke koje polažu jaja u vlažno tlo blizu rijeka ili jezera. Nakon što se ličinke izlegu, prolaze kroz različite faze da postanu mužjaci i ženke koje traže krvne obroke za proizvodnju jaja. Ovi komarci su agresivni i brzi u ugrizima, ciljajući sve skupine kralježnjaka, uključujući ljude.
Zdravstveni rizici i zaštita od komaraca
Važno je napomenuti da su poplavni komarci povezani s prijenosom bolesti poput virusa Zapadnog Nila, iako samo nekoliko patogena u Njemačkoj može se prenijeti s životinja na ljude. Virus Zapadnog Nila može uzrokovati blage simptome ili, u rijetkim slučajevima, teške neurološke komplikacije i čak smrt. Trenutna žarišta virusa u Njemačkoj su uglavnom u Brandenburgu, Saksoniji-Anhaltu i Saksoniji. Zaštita od ugriza komaraca preporučuje se nošenje dugih rukava i korištenje zaštitnih mreža na prozorima, budući da su komarci privučeni ugljičnim dioksidom u našem izdisaju, a ne svjetlom. Za razliku od popularnog vjerovanja, gašenje svjetala noću ne značajno odvraća komarce.
Nakon što ih ugrize poplava komarac, osobe mogu doživjeti pojačane reakcije poput crvenila, oticanja i intenzivnog svrbeža. Važno je izbjegavati češanje ugriza kako bi se spriječila teška upala. Poplavni komarci obično žive četiri do šest tjedana, ali čak i nakon tog razdoblja, druge vrste komaraca sposobne za korištenje vodenih ostataka za uzgoj će se pojaviti. Južna Njemačka očekuje izazovno ljeto pred sobom kako stanovništvo komaraca raste.
Za više informacija pročitajte na spiegel