Robert Fico, kontroverzni slovački premijer
Suočava se s masovnim prosvjedima protiv svoje vlade, ali je izjavio da neće dati ostavku, tvrdeći da se vlada može promijeniti samo putem izbora. Optužio je strano uplitanje u prosvjede protiv svoje vlade, tvrdeći da nevladine organizacije financirane iz inozemstva pokušavaju podrivati državu. Fico je zaprijetio sastavljanjem popisa osoba koje će biti protjerane iz zemlje od strane obavještajnih službi.
Masovni prosvjedi protiv Fica
Održani su u gotovo 30 slovačkih gradova nakon Ficovog sastanka s predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi, gdje je desetci tisuća ljudi prosvjedovali protiv Ficove navodne proruske politike i sve autoritarnijih mjera. Slovačka je u sukobu s Ukrajinom zbog blokade tranzita ruskog nafte, a Ficov posjet Moskvi potaknuo je nedavne prosvjede, a kritičari optužuju njegovu vladinu koaliciju za slabljenje demokracije i preblisko povezivanje s Rusijom umjesto s EU i NATO-om.
Unatoč optužbama, Fico negira promjenu svoje vanjske politike i naglašava održavanje dobrih odnosa sa svim stranama, tvrdeći da članstvo u EU i NATO-u ostaje prioritet. Većina u parlamentu sada je nesigurna nakon što je partnerska stranka Fica izbacila dva kritična člana, što je izazvalo neizvjesnost o stabilnosti vlade.
Fico, koji je preživio pokušaj atentata u svibnju 2024., suočio se s masovnim prosvjedima 2018. nakon ubojstva novinara, što je dovelo do njegove ostavke tada. Sljedeći planirani prosvjedi zakazani su za 7. veljače. Ficovo odbijanje ostavke i poziv na prijevremene izbore usred rastućeg javnog nezadovoljstva ističe kompleksnu političku situaciju u Slovačkoj, pri čemu različiti pogledi na vanjsku politiku, demokraciju i stabilnost vlade igraju središnju ulogu u trenutnim prosvjedima.
Za više informacija pročitajte na spiegel