Ajay Rout, indijski farmer iz pustinjskog sela u Odishi
Uzgaja kukuruz i povrće za svoju obitelj kako bi ih prodavao na udaljenom tržištu. Međutim, zbog skromnih prihoda od tih usjeva, također uzgaja kanabis u zabranjenoj, ali vrlo profitabilnoj trgovini. U državama gdje je uzgoj kanabisa legalan u medicinske svrhe, on ostaje zabranjen u Odishi prema Zakonu o narkoticima i psihotropnim tvarima iz 1985. Unatoč rizicima povezanim s uzgojem kanabisa, poput novčanih kazni i zatvora, farmeri poput Routa ulaze u ovaj posao kako bi zaradili značajno veće prihode.
Uzgoj kanabisa na udaljenim lokacijama
omogućava farmerima da izbjegnu policijske racije i iskoriste profitabilnu tržišnu potražnju. Biljke kanabisa potrebne su pet mjeseci da sazru, pri čemu svaka biljka daje oko 1 kg kanabisa, koji se prodaje trgovcima po značajnom profitu. Nezakonita trgovina transformirala je način života farmera, omogućavajući im da si priušte luksuzne predmete poput mramornog poda i motocikala, dok istovremeno investiraju u obrazovanje svoje djece.
Porast uzgoja kanabisa u Odishi privukao je napore zakonodavne vlasti kako bi suzbili nezakonitu trgovinu, rezultirajući značajnim zapljenama i uhićenjima trgovaca drogom. Međutim, sama profitabilnost kanabisa i dalje potiče trgovinu, pri čemu cijene dosežu neviđene visine u urbanoj sredini. Korištenje dronova i satelitskih snimaka pomaže policiji u lociranju i uništavanju plantaža kanabisa, unatoč izazovima poput minskih polja i skrovišta pobunjenika u brdovitim terenima.
Neki će se farmeri odlučiti preći s uzgoja kanabisa na usjeve koje podržava vlada, poput prosa, koji nude poticaje i stabilnost. Iako vlasti potiču proizvodnju prosa, farmeri poput Routa nisu spremni odustati od značajnih profita koje ostvaruju od kanabisa, unatoč rizicima koje to nosi. Privlačnost kanabisa kao gotovog proizvoda nadmašuje izazove i opasnosti, potičući farmere da nastave uzgajati ga unatoč zakonskim ograničenjima i mjerama provedbe.
Za više informacija pročitajte na aljazeera