Porast ruskih taktika hibridnog ratovanja
Porast ruskih taktika hibridnog ratovanja predstavlja značajnu prijetnju zemljama NATO saveza, s potencijalom za aktivaciju Članka 5 međusobne odbrane. Hibridno ratovanje uključuje mješavinu konvencionalnih i nekonvencionalnih metoda koje imaju za cilj stvaranje nestabilnosti bez otvorenog ratovanja. Taktike poput miješanja u izbore, atentata i napada na ključnu infrastrukturu teško je direktno pripisati Rusiji. Nedavni incidenti, poput presijecanja podmorskih kablova u Baltičkom moru od strane broda pod kineskom zastavom navodno kapetaniranog od Rusa, naglašavaju kompleksnost ovih taktika.
Hibridni napadi na saveznike
Generalni tajnik NATO saveza Mark Rutte i drugi dužnosnici optužili su Rusiju za provođenje hibridnih napada na saveznike, uključujući miješanje u demokracije i sabotiranje industrija. Naglašena je prijetnja prekida podmorskih kablova, internetskih kablova i plinovoda, ističući sposobnosti Rusije da disruptira europsko gospodarstvo nekonvencionalnim sredstvima.
Nedavni događaji poput požara u Londonu povezanog s Rusijom, neuspjelog atentata u Njemačkoj i obavještajnih operacija izvedenih u ruskoj pravoslavnoj crkvi u Švedskoj, pokazuju raznoliku prirodu hibridnih taktika ratovanja koje koristi Rusija. Baltička regija, okružena sa osam NATO zemalja, je žarište takvih aktivnosti.
Zapad, posebno zemlje NATO saveza i europski članice, suočava se s izazovima u učinkovitom odgovoru na rusko hibridno ratovanje zbog nedostatka suglasnosti o tome kako odlučno odgovoriti na prijetnje. Predlozi su izneseni za razvoj politike EU o hibridnim prijetnjama, uključujući kaznene mjere poput sankcija i podršku neovisnim ruskim medijima radi suprotstavljanja dezinformacijama.
Unatoč eskalaciji hibridnih taktika ratovanja koje koristi Rusija, stručnjaci vjeruju da saveznici NATO-a vjerojatno neće aktivirati Članak 5 protiv Rusije zbog nedostatka jasnog pripisivanja hibridnog ratovanja. Kompleksna i zlonamjerna priroda ovih taktika, u kombinaciji s uvjerenjem Rusije da neće dovesti do otvorenog rata, predstavljaju strateški dilemu za zapadne zemlje. Suočavanje s rastućom prijetnjom hibridnog ratovanja zahtijeva koordinirani i brz odgovor od strane NATO saveza i europskih zemalja kako bi se učinkovito suprotstavili ruskoj agresiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera