Nagli prekid opskrbe plinom u Moldaviji
Odbijanje Ukrajine da produži tranzitni sporazum s ruskim plinskim divom Gazpromom dovelo je do prekida protoka plina kroz Ukrajinu, uzrokujući krizu u susjednoj Moldaviji. U Transnistriji, separatističkoj regiji istočne Moldavije gdje je gospodarstvo ovisno o ruskome plinu, bolnice i ključna infrastruktura prioritet su za grijanje, ostavljajući kuće hladnima i obitelji boreći se da ostanu topli.
S naglim prekidom opskrbe plinom, vlasti u Transnistriji postavljaju “grijane točke” i savjetuju obiteljima da se okupe u jednoj sobi radi topline. Također, glavna elektrana u Kurchuganu sada se napaja ugljenom umjesto plinom, što bi moglo dovesti do nestašice električne energije u ostatku Moldavije.
Utjecaj na Moldaviju i širu regiju
Moldavska vlada je izjavila da ima dovoljno plina za grijanje zemlje do proljeća i planira preći na kupnju električne energije iz Europe, ali to dolazi uz značajan porast troškova. Nagli prekid opskrbe plinom utječe ne samo na Moldaviju, već i na Slovačku i Mađarsku, obje s vladama simpatičnima Moskvi i koje su bile spore u odvajanju od ruskog goriva. Moldavija, budući siromašnija i manje stabilna, mogla bi se suočiti s ozbiljnim ekonomskim i političkim posljedicama zbog trenutačne krize.
Situacija se promatra kao sigurnosna kriza koju je izazvala Rusija kako bi destabilizirala Moldaviju prije parlamentarnih izbora 2025. Godine. Cilj Kremlja čini se biti stvaranje potražnje za proruskim snagama kako bi se vratile na vlast u Moldaviji. Napetosti između Moldavije i Moskve eskalirale su, s Moldavijom koja želi pristupiti EU i sve se više udaljava od Rusije još od invazije Ukrajine. Očekuje se da će humanitarna kriza u Transnistriji staviti pritisak na Kišinjev, ali Tiraspol odbija vanjsku pomoć, što potencijalno može dovesti do daljnjih ekonomskih poteškoća za regiju.
Sveukupno, kriza u Moldaviji, pogoršana naglim prekidom opskrbe plinom, smatra se namjernim potezom Rusije kako bi utjecala na političku scenu Moldavije i potencijalno promijenila moćne dinamike u zemlji. Situacija ističe ranjivost zemalja koje su snažno oslanjaju na ruski plin te ekonomske i socijalne posljedice koje mogu proizaći iz političkih i energetskih sukoba.
Za više informacija pročitajte na BBC