Iskorištavanje ranjivih osoba u prevarantskim centrima u Mianmaru
je uznemirujuća stvarnost, kako je istaknuto procjenom UN-a da je preko 120.000 ljudi, uglavnom azijskih muškaraca, prisiljeno na takav rad.
Jedna takva žrtva, Ravi, našao se uhvaćen u tom mreži prijevara u gradu Myawaddy, upleten u sukob između vojnog režima i protivkudskih snaga. Prevaranti, vješti u sticanju povjerenja kroz stalnu komunikaciju, prisilili su svoje žrtve da investiraju značajne svote novca u lažne online trgovinske platforme.
Neelovo užasno iskustvo, uključujuće otkupninu od 600.000 indijskih rupija plaćenu od strane njegove obitelji kako bi osigurali njegovu slobodu nakon što je odbio sudjelovati u prijevari, osvjetljava brutalnost s kojom se suočavaju oni koji se ne pokore ili ne mogu platiti. Kazna koja se nanosi na osobe koje posrne ili ne ispune ciljeve je stroga, stvarajući atmosferu straha i prinude unutar tih operacija.
Ravijevo sudjelovanje u upravljanju Facebook računima korištenjem sofisticirane tehnologije poput VPN-a, AI aplikacija i 3D kamera ističe manipulativnu i složenu prirodu ovih prijevara. Tekst služi kao jaki podsjetnik na sveprisutnu prirodu iskorištavanja i nasilja, pozivajući čitatelje da se suoče s realnostima s kojima se suočavaju brojni ljudi zarobljeni u sličnim situacijama.
Za više informacija pročitajte na BBC