Bruxelles razmatra nove mjere protiv Rusije
Bruxelles razmatra korištenje trgovinskih tarifa i kontrola kapitala kako bi održao financijski pritisak na Rusiju, čak i ako se Mađarska protivi proširenju režima sankcija EU-a prema Moskvi. Mađarska, koja je jako ovisna o ruskom prirodnom plinu, prethodno je blokirala EU sankcije Rusiji. Predložene mjere uključuju prilagodbu trenutnih sankcija kako bi se zaobišao veto Mađarske i ciljaju kineske i turske subjekte koji pomažu Rusiji u izbjegavanju embarga. Europska komisija također istražuje implementaciju kontrola kapitala kako bi ograničila protok novca prema vani iz Rusije i uvođenje tarifa na obogaćeni uranij kako bi se smanjila ovisnost EU o ruskim gorivima.
Sankcije EU-a i otpor Rusije
Unatoč ponavljanim sankcijama EU-a protiv Rusije od 2022., mjere nisu odvratile predsjednika Vladimira Putina od nastavka rata u Ukrajini. Zapravo, zbog visokih cijena nafte i povećanih vojnih izdataka, rusko gospodarstvo ostalo je otporno. EU je priznao ograničeni utjecaj trenutnih sankcija i razmatra ozbiljnije akcije usmjerene na gušenje ruske ekonomije. Te potencijalne mjere uključuju proširenje razarajućih sankcija, ograničenje novih plinskih ugovora i uvođenje kontrola kapitala i tarifa. EU vjeruje da bi ove akcije mogle prisiliti Rusiju na prihvaćanje primirja, iako neki analitičari sumnjaju u njihovu učinkovitost s obzirom na mnoge postojeće sankcije Rusiji.
Osim toga, američki senator Lindsey Graham predložio je zakon o uvođenju “drobljenih” sankcija protiv Rusije, uključujući tarifu od 500 posto na uvoz iz zemalja koje kupuju rusku naftu. Bivši predsjednik Donald Trump također je nagovijestio daljnje sankcije dok se ne postigne mirovni sporazum s Ukrajinom. Međutim, neki analitičari dovode u pitanje učinkovitost dodatnih sankcija jer je Rusija već suočena s više od 21.000 sankcija od početka rata. Među ruskim građanima i vlasnicima tvrtki raste osjećaj neugode zbog troškova povezanih s ratom, ali ostaje neizvjesno hoće li ove nove kaznene mjere dovesti do rješenja sukoba. Vjerojatnost da će Rusija i Ukrajina još uvijek biti u ratu do kraja godine procjenjuje se na 60 posto, što pokazuje izazove u korištenju sankcija kao alata za okončanje sukoba.
Za više informacija pročitajte na aljazeera