Mjanmar i repatrijacija Rohingya izbjeglica
Mjanmar je potvrdio da je 180,000 Rohingya izbjeglica koji žive u Bangladešu, od kad su pobjegli iz svoje domovine, spremno za povratak. Ova najava slijedila je razgovore u Bangkoku, nudeći potencijalni napredak u procesu repatrijacije. Međutim, mnogi Rohingya izbjeglice insistiraju da bi im svima trebalo biti dopušteno vratiti se kući. Preko milijun Rohingya trenutno boravi u izbjegličkim kampovima na jugoistoku Bangladeša, čineći ih najvećim izbjegličkim naseljem globalno. Većina je pobjegla iz razaranja mjanmarske vojske 2017. godine, s dodatnih 70,000 koji su ušli u Bangladeš prošle godine kako bi pobjegli od pogoršanih uvjeta u Rakhine državi u Mjanmaru.
Situacija i odgovor vlada
Najava bangladeške vlade uslijedila je nakon sastanka između predstavnika obje zemlje tijekom 6. BIMSTEC summita u Bangkoku. Potvrdili su da je od 800,000 imena Rohingya koje je Bangladeš poslao u nekoliko skupina između 2018. i 2020. godine, 180,000 spremno za povratak. Mjanmar je također naznačio da pregledava fotografije i osobne podatke još 70,000 izbjeglica, s planovima za ubrzavanje procesa verifikacije preostalih 550,000 osoba na originalnoj listi.
Mnogi Rohingya izbjeglice izražavaju skepticizam i nedostatak nade za povratak u svoju domovinu zbog neprestanog odbijanja državljanstva i osnovnih prava. Prethodni pokušaji repatrijacije u 2018. i 2019. godine propali su jer su izbjeglice strahovale od progona po povratku. Jedna Rohingya izbjeglica, Shafiqur Rahman, iznio je osjećaje mnogih izjavivši da žele da svi Rohingya mogu vratiti se s punim pravima, dostojanstvom i državljanstvom, a ne samo odabrani. Proces se smatra nedovoljnim sve dok se ovi uvjeti ne ispune.
Rezultati razgovora u Bangkoku nisu komentirani od strane mjanmarske vlade. Rohingya kriza ostaje složeno i osjetljivo pitanje, s izazovom osiguravanja sigurnog i dobrovoljnog povratka svih izbjeglica s punim pravima i zaštitom. Potreba za pravim rješenjem koje se bavi problemom čitave rohingya populacije ključna je za trajni mir i stabilnost u regiji.
Za više informacija pročitajte na aljazeera