Ljudi žive duže, a svakodnevni život postaje skuplji
Tradiciolana dob za umirovljenje od 65 godina više nije izvediva za mnoge zbog povećane životne dobi, rastućih troškova života i oslabljenih socijalnih mreža.
S obzirom na sve veću globalnu očekivanu životnu dob, umirovljenje sa 65 godina postaje sve manje realno.
Preispitivanje planova za umirovljenje
Nedostatak osobnih ušteda i nestanak prijenosa generacijskog bogatstva ostavlja mnoge radnike bez financijskog jastuka za umirovljenje, što ih prisiljava da rade i nakon 65. godine kako bi skupili dovoljno uštede.
Kako bi osigurali udobno umirovljenje u suvremenom svijetu, CEO BlackRocka, Larry Fink, predlaže agresivnije ulaganje u mlađoj dobi i rad nakon 65.
Neki su vlade već priznale potrebu za prilagodbom dobi umirovljenja, s Velikom Britanijom koja planira povećati dob za mirovinu sa 66 na 67, a možda i na 68 nakon 2044.
Eksperti poput Chrisa Parryja vjeruju da je umirovljenje u 60-ima sada više san nego stvarnost, predlažući da je “75 nova 65” kada je u pitanju mirovina.
Ukratko, tradicionalna dob za umirovljenje od 65 godina više nije realna u današnjem svijetu zbog dulje životne dobi, financijskih izazova i promjenjivih ekonomskih pejzaža. Kako bi osigurali udobno umirovljenje, pojedinci možda trebaju agresivnije ulagati i razmisliti o radu nakon 65. Godine. Državni programi i politike također trebaju biti ažurirani kako bi odražavali suvremene okolnosti i pružali adekvatnu podršku umirovljenicima u sve starijoj populaciji.
Za više informacija pročitajte na BBC