Al-Hol izbjeglički kamp
Al-Hol je ekstremno mjesto smješteno na sjeveroistoku Sirije, trenutno pod nadzorom Kurda. Izbjeglički kamp koji se tamo nalazi najveći je u zemlji pogođenoj ratom, s više od 55.000 stanovnika, većinom žena i djece. Humanitarne organizacije već dugo kritiziraju katastrofalne uvjete u prepunom kampu, dok sigurnosni stručnjaci upozoravaju na potencijal za postanje vremenske bombe zbog prisutnosti tisuća bivših pristaša ISIS-a.
Sudbina kampa i stanovnika
S padom diktatora Bashara al-Assada i nastankom privremenog islamski nastrojenog režima podupiranog od strane Turske, sudbina kampa i njegovih stanovnika je neizvjesna. Turska vlada je izrazila spremnost pomoći novom režimu da preuzme sve kampove u kojima se nalaze pristaše ISIS-a te olakšati repatrijaciju zadržanih članova ISIS-a njihovim matičnim zemljama. Dodatno, Turska je ponudila slanje tri brigade komandosa u Siriju kako bi se borile protiv ISIS-a i čuvale kampove sa zatočenicima ISIS-a, ali su te prijedloge odbile Sjedinjene Američke Države.
Nedavne izjave turskog ministra vanjskih poslova vjerojatno će naići na otpor od strane SAD-a, s trenutnim napetostima između ove dvije NATO saveznice. Turska je čvrsta u svojem stavu o Siriji, pozivajući kurdske snage da se razoružaju i raspu u skladu s agendom novog islamskog faktičkog vladara o rastavljanju naoružanih grupacija u Siriji. Međutim, SAD su povijesno podržavale kurdske borce na sjeveru Sirije, unatoč turskim zabrinutostima zbog njihovih veza sa PKK, koju smatraju terorističkom organizacijom.
Reakcija nadolazećeg američkog predsjednika Donalda Trumpa na najnovije inicijative Turske ostaje neizvesna. Turska vjeruje da će Trump staviti odnose s Turskom ispred podrške kurdskim militantima, poput YPG-a, koje oni smatraju povezanim s PKK-om. YPG je odigrao ključnu ulogu u porazu ISIS-a 2019. godine, što ih dovodi u delikatan položaj dok se suočavaju s kompleksnostima nove Sirije pod evoluirajućim dinamikama moći.
Za više informacija pročitajte na spiegel