Klimatske promjene u Kini
Kina je doživjela najtopliju godinu zabilježenu u 2024. godini, s prosječnom nacionalnom temperaturom koja je dosegnula 10,92 stupnjeva Celzijusa, što označava značajan porast u usporedbi s prethodnim godinama. Kineska meteorološka uprava primijetila je da su četiri najtoplije godine zabilježene unutar posljednje četiri godine, a svi deset najtoplijih godina od 1961. dogodile su se u 21. stoljeću. Gusto naseljeni gradovi poput Šangaja također su zabilježili rekordne visoke temperature u 2024. godini, što ukazuje na trend povećanja topline u urbanim područjima.
Toplije vrijeme u Kini pratili su snažniji oluje i veće količine oborina, što je rezultiralo razornim poplavama koje su rezultirale žrtvama i raseljenima. Greenpeace je upozorio na zabrinjavajuće trendove u ekstremnoj vrućini u Kini, s dani ekstremne vrućine koji dolaze sve ranije svake godine i utječu na veće područje. Ujedinjeni narodi također su naglasili da je 2024. godina postavila rekord kao najtoplija godina ikad zabilježena širom svijeta, naglašavajući globalni utjecaj klimatskih promjena.
Tekst također raspravlja o utjecaju globalnog zatopljenja, prvenstveno potaknutog sagorijevanjem fosilnih goriva, što ne samo da dovodi do porasta temperatura nego utječe i na atmosferu i oceane. Topliji zrak može sadržavati više vodene pare, rezultirajući intenzivnijim olujama i pljuskovima, dok topliji oceani pridonose većoj isparavanju. To je rezultiralo značajnim ekonomskim gubicima zbog klimatskih katastrofa, s procjenama koje su dosegle 310 milijardi dolara u 2024. godini prema Swiss Re.
Sveukupno, tekst prikazuje zabrinjavajuću sliku učinaka klimatskih promjena u Kini, ističući hitnu potrebu za naporima mitigacije za suzbijanje rastućih temperatura, ekstremnih vremenskih događaja i ekonomskih gubitaka povezanih s globalnim zatopljenjem.
Za više informacija pročitajte na aljazeera