Državni čelnici u Memphisu pod povećalom
Državni čelnici u Memphisu, Tennessee, su pod povećalom nakon izvješća Ministarstva pravde Sjedinjenih Država koje je otkrilo široku i diskriminirajuću praksu korištenja sile unutar policijske snage grada. Istraživanje Ministarstva pravde je pokazalo da je crncima u Memphisu nepravedno usmjeren veći dio uhićenja i kazni za manje prekršaje u usporedbi s bijelima. Izvješće je istaknulo da često dolazi do eskalacije situacija od strane članova Policijskog odjela Memphisa (MPD) u slučajevima neagresivnih prekršaja i da koriste silu koja može uzrokovati bol ili ozljede čak i kada pojedinci nisu agresivni. Osim toga, istraživanje je primijetilo da policajci optuženi za prekomjernu silu susreću malu odgovornost od svojih nadređenih.
Istraga nakon smrti crnca Tyre Nicholsa
Istraga Ministarstva pravde pokrenuta je nakon što je snimljen video u kojem pet policajaca tuku 29-godišnjeg crnca po imenu Tyre Nichols tijekom prometne kontrole, što je rezultiralo njegovom smrću zbog ozljeda glave. Ovaj incident, zajedno s drugim slučajevima policijske zlouporabe, izazvao je nacionalno ogorčenje i pozive za rješavanje diskriminacije unutar američkih policijskih i pravosudnih sustava. Unatoč priznavanju potrebe za reformama, gradske čelnike, uključujući gradonačelnika Paula Younga, izrazili su sumnju u ulazak u obvezujući sporazum s saveznim vlastima u obliku nagodbe. Vjeruju da se učinkovitije i značajnije promjene mogu postići kroz suradnju s mišljenjem zajednice i neovisnim nacionalnim stručnjacima nego kroz birokratski skup savezni intervencionizam.
Iako je pomoćnica državnog odvjetnika Ministarstva pravde Kristen Clarke opisala istraživanje kao sveobuhvatno i iscrpno, gradska odvjetnica Memphisa Tannera Gibson se usprotivila nalazima, izjavljujući da grad treba više vremena za pregled i razmatranje potencijalnih reformi. Gibson je također kritizirala brzinu istraživanja, sugerirajući da je bilo žurno u usporedbi s sličnim slučajevima koji obično traju 2-3 godine za dovršetak.
Zaključno, tekst ističe kontroverzni odnos između gradske vlasti i Ministarstva pravde u rješavanju sistemskih problema policijske zlouporabe i diskriminacije unutar Policijskog odjela Memphisa. Nalazi naglašavaju hitnu potrebu za reformama kako bi se osiguralo da policijska snaga štiti građanske i ustavne prava svih stanovnika, promiče povjerenje unutar zajednice i poboljšava javnu sigurnost.
Za više informacija pročitajte na aljazeera