Izvješća organizacija za slobodu medija o smrti novinara u Gazi
Izvješća organizacija za slobodu medija istaknula su visok broj smrti novinara u Gazi ove godine, pri čemu se Izrael optužuje za provođenje masakra nad novinarima u regiji. Prema Reporters Without Borders (RSF), izraelska vojska je ubila ukupno 18 novinara, od kojih je 16 u Gazi. Taj je broj opisan kao “neviđen masakr” od strane RSF-a, koji je također primijetio da je Palestina najopasnija zemlja za novinare u proteklih pet godina. RSF je podnio pritužbe Međunarodnom kaznenom sudu za ratne zločine počinjene protiv novinara od strane izraelske vojske.
Izvješće Međunarodne federacije novinara o smrti novinara širom svijeta
U odvojenom izvješću, Međunarodna federacija novinara (IFJ) je izjavila da je 2024. godine ubijeno 104 novinara širom svijeta, od čega je više od polovine bilo u Gazi. Bliskoistočna i Arapski svijet regija imala je najveći broj smrti novinara, s 66 žrtava. I RSF i IFJ su pozvali na više akcija kako bi se osigurala sigurnost novinara, naglašavajući potrebu za obvezujućom konvencijom o sigurnosti novinara.
Izraelska vlada je negirala navedene brojke u izvješćima, navodeći da ih ne prihvaćaju kao ispravne. Nijekali su namjerno nanošenje štete novinarima, ali su priznali da su neki mogli biti ubijeni u zračnim napadima na vojne ciljeve. Međutim, neki su slučajevi optuženi da su novinari bili borci za Hamas ili druge naoružane skupine. Human Rights Watch je osudio izraelske akcije u Libanu, označavajući ih kao potencijalne ratne zločine.
Ukupno, izvješća ističu značajne rizike s kojima se suočavaju novinari, posebno u područjima sukoba poput Gaze, te pozivaju na veću zaštitu i odgovornost kako bi se spriječile daljnje smrti novinara. Razlika u brojkama između RSF-a i IFJ-a ističe izazove u točnom bilježenju i praćenju žrtava novinara, naglašavajući potrebu za jedinstvenim i cjelovitim pristupom rješavanju problema.
Za više informacija pročitajte na aljazeera